92 Gaan we de historie na, dan blijkt inderdaad dat verbod een uitvloeisel te zijn van de verklaring, waarbij het Gouv. zichzelf eigenaar maakte van alle grond, waarop niet door anderen recht van eigendom wordt bewezen. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat ingrijpen van de Regeering, waar het betreft over dracht van Inl. aan niet-lnl., niet op andere wijze had kunnen geschieden. Zeer wel is mogelijk zich een zoodanig verbod in te denken zonder een basis als de domeinverklaring thans heet tc zijn. Door middel van die domeinverklaring stelt de over heid zich op privaatrechtelijk standpunt en als privaatrechtelijk eigenaar kan zij tegenover hen, die een minder recht hebben, optreden gelijk ze doet en een verbod van vervreemding opleg gen. Doch wat ware er tegen, indien zij zulks deed als publiek rechtelijke lichaam, dus zonder zich eerst tot eigenaar van den grond te verklaren? Ik geloof niets en wil me dan ook aan sluiten bij het betoog van Nolst Trenité .,Tot regeling, c.q. tot beperking der Inlandsche grondrechten is het Staatsgezag en met name de wetgever in zijn hiërarchische geleding, be voegd niet als privaatrechthebbende, maar uit kracht van het pu bliekrecht. Als publiekrechtelijk wezen heeft de Staat voor zijne regelingen niet de minste behoefte aan een wezenlijk of ver ondersteld (privaat) eigendomsrecht." Hiermee is wel de hui dige constructie verworpen, doch m.i. ook voldoende aange toond, dat de stelling: met het domeinbeginsel staat en valt het vervreemdingsverbod, niet te verdedigen is. üm de onhoudbaarheid van het verbod te bewijzen voert Jaarsma naast een historischen grond een reeks practische gronden aan 2) o.a. het hardnekkige niet uit te roeien verschijn sel der clandestiene ontduiking en de onbillijke werking van het verbod. Is de eerste grond nog te aanvaarden hoewel ertegenover gesteld kan worden, dat ontduiking niet een specifiek kwaad is van deze overheidsmaatregel dat het onbillijk zou werken, t.a.p. pag. 214. -) t.a.p. pag. 6 e.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 16