93 omdat sommige clandestiene bezitters tot den bedelstaf worden gebracht cn weer andere den dans ontspringen komt me voor als zijnde niet vol te houden. Redeneerden we in dien trant ver der, dan kwam ons heele recht op losse schroeven te staan. Summum jus, summa injuria blijft gelden zoolang er recht is voor menschen en door menschen. De commissie, die èn domeinverklaring en vervreemdings verbod had te ontzien, nam niettemin de vraag in overweging of het laatste al dan niet gehandhaafd diende te worden, ilaar slotconclusie was handhaven en zij baseerde die conclusie op drie gronden 1 die weer met klem door Jaarsma bestreden worden -). Zoo zegt de laatste: ,.l)e adatrechtelijke bezwaren van de Commissie-Spit doen diep in de twintigste eeuw (1936) anachronistisch aan, ze hooren thuis in „tempo doeloe". Komt hier nu Jaarsma niet met zich zelf in strijd? Als hij de do meinverklaring bestrijdt beroept hij zich op het adatrecht en stelt dat op den voorgrond, maar nu datzelfde adatrecht wordt aangewend door de Commissie Spit is het plotseling van nul en geener waarde cn behooren daarop stoelende bezwaren tot tempo doeloe. Ook zijn andere argumenten tegen de bezwaren der Commissie schijnen mij niet overtuigend toe en ik kan niet ontkomen aan de gedachte, dat hij met één doel voor oogen, het komen tot een boerenmiddenstand, a tort et a travers de zienswijze der Commissie bestrijdt. Zich tegen de economische bezwaren keerend, laat hij zich a.v. uit: „De Commissie denkt blijkbaar, dat bij opheffing van het vervreemdingsverbod de middenklassers allen grond zullen opkoopen. Dit zal heusch zoo'n vaart niet loopen". Afgezien van de vraag, waarop hij deze uitspraak baseert, meen ik hier toch te moeten consta- teeren, dat er naast een middenklasse ook andere klassen be staan. Ik kan dan ook niet anders, dan ine scharen aan de zijde der Commissie en ben met haar van oordeel, dat het verbod, al- Vgl. pag. 41 jaargang 1937 T.K.N.I. -) t.a.p. hlz. 22 c.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 17