Bezwaren tegen de oplossing der Commissie Spit. In het Rapport Spit wordt de wenschelijkheid uitgesproken voor den blijver èn voor eigen woongelegenheid èn voor land bouwdoeleinden de mogelijkheid te openen grond in erfelijk individueel bezit te verkrijgen, aan welk bezit voor hem dezelf de bevoegdheden en verplichtingen verbonden zouden zijn, als voor den Ink, behoudens den gedwongen afkoop der desalastcn. Het gevolg zal zijn, dat de betrokken I.E., die grond verlangt, tevens zal moeten toestemmen in een gedeeltelijke opname in het desaverband, zij het dan slechts t.a.v. den grond. Met die oplossing, stel dat de Regeering ooit de conclusies uit het rap port aanvaardt, zal en kan hij niet tevreden zijn. Als Europeaan zal hij steeds blijven uitsteken boven of wil men liever, af steken bij zijn lnl. omgeving, waardoor onherroepelijk moeilijk heden met bevolking en bestuur zullen ontstaan. Men denke slechts aan de kwesties, die zich voordoen bij de watervoor ziening der klein-erfpachtsperceelen. 1Behalve de verschil lende economische belangen der heide groepen komen ook de rasgevoelcns een woordje meespreken. De Commissie ziet in de grondcnclaves, die ontstaan bij toe kenning van een ander recht aan den I.E. of hetzelfde recht met meer faciliteiten een bron van moeilijkheden van intergen- tielen aard, daar verbreking van het desaverband het gevolg zal zijn. Doch zullen die enclaves toch niet ontstaan, zij het dan niet t.a.v. het grondcnrecht Zal het voor den lnl. iets uitmaken of de Europeaan, die daar temidden van hem woont, een recht heeft van iets meer omvang dan het zijne, althans een een recht, dat voor den Europeaan iets meer zekerheid biedt? De lnl. ziet in hem toch in de eerste plaats den Europeaan en in zekeren zin den verdringer. Ook al krijgt hij een recht vol komen gelijk aan dat van zijn mededesagenooten toch zal hij in een minder gunstige positie komen dan de lnl. Wil men hem helpen, dan moet men hem goed helpen en dat kan in dit geval Zie T.K.N.l. jaarg. 1937 blz. 61.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 19