96 niet anders dan door niet den Inl. doch den Europ. te be schermen. De reeds bovengenoemde moeilijkheden met de wa tervoorziening zullen zeker ten deele zijn voortgesproten, zoo niet uit een zekere vijandige houding van den Tnl. tegenover den Europ., in vele gevallen zijn concurrent, dan toch uit een wederzijdsche onwelwillendheid, voortkomende uit het verschil in ras. Aangezien in het onderhavige geval, wil de Europ. zich op zijn betrekkelijk klein perceel handhaven, die concurrentie strijd opgevoerd zal worden en de onderlinge verhouding er ze ker niet op zal vooruitgaan, dienen van overheidswege maat regelen te worden genomen ter versteviging van de positie van den I.E. in het desaverband. We zijn hier genaderd aan het geen de commissie zelve een zwakke stee noemt. Aangezien den I.E. het recht wordt overgedragen, zooals het reilt en zeilt (behoudens afkoop van desalasten), zullen er geen kadastrale metingen, noch een behoorlijke boekhouding, dus geen vastleg ging van object en subject, plaats hebben. De desaboekhouding kan moeilijk aanspraak maken op volledigheid en nauwkeurig heid. Ook de Commissie ziet in, dat ontbreken van kadastrale metingen en van een inschrijving aanleiding kan zijn tot grens geschillen. Zij tracht dit bezwaar te ontzenuwen door erop te wijzen, dat in de rechterlijke praktijk geschillen in verband met het Inl. bezitrecht tot de zeldzaamheden behooren en dat, als men kadastrale opmeting wcnscht, men die ook kan krijgen. Dat er weinig grondperkara's voor den Inl. rechter komen kan wel waar zijn, doch daarmee is nog niet gezegd, dat zij niet veelvuldig voorkomen. Het is maar een gering aantal ge schillen, dat tenslotte de rechtszaal bereikt. De Tnh, althans op Java, is al heel weinig perkaraziek, integendeel, hij voelt veel meer voor minnelijke schikking. Die minnelijke schikking is een taak der adathoofden en niet van den rechter. Dat is de reden, dat het aantal grondkwesties, waarvan naar buiten blijkt, zoo gering is. Nu is dat schikken, dat roekoenen erg mooi, zoolang we te doen hebben met Tnl. onder elkaar, doch anders staan de zaken, als we intergcntiele kwesties krijgen. Tn dergelijke gevallen meen ik wel te mogen aannemen, dat de strijd eerder

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 20