97 op de spits gedreven, dan bijgelegd zal worden en dat in de meeste gevallen de rechter er aan te pas zal moeten komen. Dat de rechter genoegen neemt met eenvoudig bewijsmiddelen is m.i. nog geen tegen-argument. Als het mogelijk is, dan moet een wetgeving toch zoo zijn opgezet, dat tusschenkomst van den rechter tot de zeldzaamheden behoort. Mocht het ooit zoover komen, dat de Europ. in de desa een stuk grond in erfelijk in dividueel bezit krijgt, dan zal het aantal grondperkara's legio wordentenzij er wordt gezorgd voor een behoorlijke grens- vastlegging en registratie van het recht. Hem een Ink recht geven, zonder meer, staat gelijk met het geven van een reeks moeilijkheden. Dat grensgeschillen niet zooveel voorkomen en Ink bezit recht vrijwel even groote zekerheid biedt als Europ. eigendom, tracht de Commissie nog aan te toonen door te wijzen op de groote tevredenheid der onwettige occupanten. Ik kan me voor stellen, dat een ontwettige occupant zich tevreden voelt. Want wat wil men nog meer dan gratis in het bezit raken van een stuk grond en bovendien daarvoor in vele gevallen geen be lasting betalen. Daarvoor offert men een beetje zekerheid gaar ne op. Een ander bezwaar van het Ink bezitrecht, ten gevolge van de weinige zekerheid die het biedt, is de geringe credietwaar- digheid. Hypotheek op Ink bezitrecht is niet mogelijk en zelfs al ware dat het geval, dan nog zou geen enkele crediet- gever ervoor te vinden zijn, juist door de onzekerheid van het recht, zoowel t.a.v. object als van subject. Weliswaar noemt de commissie eenige middelen tot zeker heidsstelling als Inl. hypotheek, grondverpanding en credietver- band. Evenwel mag toch algemeen bekend worden geacht, dat deze middelen zeer beperkt zijn en zeker waar het Europ. be treft. In ieder geval bieden ze niet wat hypotheek biedt. En hypotheek of een soortgelijk zakelijk recht is alleen mogelijk bij een nauwkeurige vastlegging van het recht. Vervreemding van het te verkrijgen Ink bezitrecht zal weer plaats hebben, volgens het adatrecht, m.a.w. in vele gevallen ten

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 21