98 overstaan van het dorpsbestuur. Begrippen als obligatoire en zakelijke overeenkomst zijn in het adatrecht onbekend. Draagt de Inl. zijn grond over, dan denkt hij daarbij niet aan het recht, dat overgaat, doch aan den grond zelf. De overdracht komt dan tot stand door de feitelijke beschikbaarstelling van den grond en wordt al dan niet voorafgegaan door de pandjer of bindsom. De medewerking van het dorpsbestuur beschouwt Van Vollenhoven als een uitvloeisel van het beschikkingsrecht, dat zelf weer van magisch-religieuzen oorsprong zou zijn. Zal de Europeaan nu deze wijze van overdracht willen aanvaarden, zal hij het dorpsbestuur erkennen als de\ autoriteit, ten over staan van wien de transacties moeten plaats hebben? Doet hij dat niet, dan kan het aanleiding geven tot ondermijning van het inheemsche gezag. En als hij het wel doet, zal dan later bij eventueele kwesties het dorpsbestuur in zijn functie van „open baar register" want dit is de beteekenis, die dikwijls wordt toegekend aan zijn tegenwoordigheid bij de transactie de juiste „bladzijde" met het juiste „artikel" aangeven m.a.w. zal dan niet het geheugen der dorpsbestuurders een omissie ver- toonen in dier voege, dat zij zich tegen beter weten in scharen aan de zijde der desagenooten-Inl. Alles bij elkaar genomen kan het niet anders, of de Euro peaan moet in de adatrechtelijke sfeer van het desaverband in de knel komen en zullen erj speciale maatregelen genomen moeten worden om hem in zijn bezit te beschermen. Om geen tegenstellingen te scheppen moet naar een zoodanige oplossing gezocht worden, dat ook de Ink, indien hij dat wenscht,, die beschermende maatregelen op zich kan toegepast zien. Een dergelijke voorziening kan niet anders getroffen worden dan door een min of meer nauwkeurige registratie of boek houding van het verkregen recht. Doch nu doet zich weer het groote bezwaar voor, dat door de speciale beveiliging van het T.E. erfelijk bezitrecht de Inl. zich bij zijn desagenoot-niet-Inl. ten achtergesteld zal voelen. We zijn in een impasse geraakt en hoe daar uit te komen? In ieder geval blijkt wel, dat de door de Commissie gegeven oplossing niet ideaal is.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 22