99 Mijn grootste grief evenwel tegen die oplossing is, dat ze den I.E. niet geeft, wat hij juist zoo zeer verlangt een eigen stuk grond, een erf, dat hem toebehoort en niemand anders, een akker, waarvan hij kan zeggen: die is van mij. Die voldoening geeft erfelijk individueel bezit hem niet. Want nog steeds is daar de domeinverklaring, die althans voor Java allen grond, waarop niet door anderen recht van eigendom wordt bewezen, tot domein van den Lande verklaart. Met betrekking tot deze kwestie begrijp ik de houding der Commissie niet volkomen. Nu is het waar, dat zij, gezien haar taak, zich aan dat begin sel had te houden, doch waar zij herhaaldelijk wees naar de werken van Van Vollenhoven en diens opvattingen tot de hare maakte haar zienswijze t.a.v. het beschikkingsrecht b.v. is een copie van die van Van Vollenhoven x) zweeg zij toen het domeinbeginsel aan de orde kwam. Dezen Leidschen hooglee raar nogmaals citeerend, wijzen we op de volgende passage uit ,,De Indonesiër en zijn grond" 2) ,,de domeinverklaring, die zich inbeeldt orde en vastheid te scheppen, is voor bouwvelden althans, de moeder geworden van de allerwiebelendste rechts- wiebeling, welke de Indische wetgeving maar kent". De Commissie erkent, dat het domeinbeginsel, waar het be treft gronden „door Inl. voor eigen gebruik ontgonnen of als gemeene weide of uit eenigen anderen hoofde tot de dorpen behoorende" (de befaamde formule „Baud") slechts van theo retische en van geen practische beteekenis is, 3) daar het Land over dien grond niet kan beschikken, behoudens onteigening ten algemeenen nutte. Dat neemt niet weg, dat van dat theo retische beginsel toch maar gaarne wordt gebruikt gemaakt door het Gouvernement om hem, die de bezitsrechten van den Inl. heeft afgekocht, nogmaals een koopprijs te laten betalen. Kan men zich, althans van Gouv. standpunt een practischer beteekenis indenken? En wat bleeft er over van den regel ,,ne- ZieMiskenningen van het Adatrecht. 2) pag. 58. 3) T.K.N.I. Jaargang 1937 pag. 50.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 23