100 mo plus juris ad alium transferre potest quam ipse habet", waarop de Commissie zich herhaaldelijk beroept tegenover de voorstanders van directe omzetting in eigendomsrecht, als het niet dat onpractische domeinbeginsel was, dat het recht van den Ink kwalitatief minder doet zijn dan het Europ. eigen domsrecht, daar thans juist door de domeinverklaring boven dien Ink bezitter" altijd nog het Gouv. als eigenaar staat! De grond is en blijft dus naar de huidige agrarische opvat tingen staatsdomein en de I.E. zal het zeker als een bezwaar voelen, dat hij volgens westersch rechtelijke begrippen en aangenomen mag worden, dat die hem, nader liggen dan de adat- rechtelijke nooit eigenaar zal zijn, doch slechts bezitter, zij het in anderen zin dan in burgerlijkrechtelijken. Was het nu niet mogelijk geweest een oplossing te vinden, die tegemoet kwam aan de meeste bezwaren, hierboven vermeld en waarbij toch niet getornd behoeft te worden aan het domeinbeginsel Andere oplossingen. De Commissie heeft niet zonder meer haar oplossing gegeven en wel degelijk andere mogelijkheden onder de oogen gezien. De I.E. wil een duurzaam recht en een zoodanig recht, dat hij kan spreken van zijn eigen erf. Om daarin te voorzien valt de aandacht vanzelf op het eigendomsrecht. Dat recht is het duurzaamst en geeft de meeste zekerheid. De bezwaren van den I.E. tegen dit recht waren de omslach tige en dure wijze van verkrijgen en zelfs de onmogelijkheid daartoe door het vervreemdingsverbod. Dat hij door dit alles zou zijn uitgesloten van ,,het heilig recht op den grond" is niet van overdrijving vrij te pleiten. We mogen gerust aannemen, dat van de 23000 ingeschreven eigendomsperceelen een aanzienlijk deel op naam staat van den I.E. Maar dat de moeilijkheden bij de verkrijging voor den minderbemiddelde werkelijk bijna onoverkomelijk zijn, zal moe ten worden toegegeven.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 24