101 Evenwel zouden nu die formaliteiten aan de uitgifte verbon den, in het bijzonder waar het grond voor eigen woongelegen heid betreft, welke grond allicht gezocht zal worden in de na bijheid van Europ. wooncentra (waar dus art. 51 lid 2 I.S. niet in den weg staat), niet wat verlicht kunnen worden voor hen, die minderbemiddeld zijn? In dier voege b.v., dat van hen geen koopprijs voor het land geeischt wordt. Telkens wordt van I.E. zijde gehamerd op het aambeeld: dubbele koopprijs. Dat men het dubbele koopen zoo onbillijk vindt wordt door de Commissie verklaard uit het niet begrij pen van het domeinbeginsel. Dat is den doorsnee aspirant-ei genaar werkelijk niet kwalijk te nemen. Doch ook al begreep men het, dan bleef er in een dubbelen koopprijs iets onbillijks en onlogisch zitten. Maar kan er nu in werkelijkheid in alle gevallen gesproken worden van een dubbelen koopprijs? Slaan we Maassen en Hens op, dan lezen we 1dat de Dir. B.B. in een rondschrijven, opgenomen in Bijblad 8546 (1916) opmerk te „dat de tarieven hebben weer te geven het verschil in waar de, dat tusschen onder dezelfde omstandigheden verkeerende gronden bestaat, al naar gelang zij met het erfelijk individueel bezitsrecht, dan wel met het eigendomsrecht bezeten worden". In 1921 en 1925 werd dit nogmaals herhaald. Het is bezwaar lijk vol te houden hier van een dubbelen koopprijs te spreken. Anders staat het bij het geval genoemd in Bijblad 12175 2) n.l.: ..dat indien die vergelijking (bedoeld is tusschen het verschil in waarde van den grond onder Inl. en niet-Inl.) practisch niet mogelijk is, bedoeld verschil in waarde moet worden gesteld op de waarde van den grond onder Inlanders". Hier is ontegen zeggelijk van een zekere willekeur sprake. De Commissie rept niet over het regeeringsstandpunt en gaat op het geopperde bezwaar van dubbelen koopprijs in, alsof de laatste werkelijk in alle gevallen geeischt werd. In de groote 1) Agrarische regelingen voor het Gouv. gebied van Java en Madoera blz. 570 e.v. 2) Maassen en Hens t.a.p. blz. 572.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 25