102 steden zal er van den tweeden koopprijs niet veel overblijven, daar de Inl. grondprijzen de tcndenz zullen vertoonen die van Westersch eigendom zeer dicht te gaan naderen. In vele ge vallen zal er echter een verschil blijven bestaan en dat verschil moet nu de toekomstige eigenaar aan het Gouvernement betalen. Onbillijkheid is in dezen een groot woord, want wat doet men anders dan datgene betalen, wat ook hij betaalt, die een reeds bestaand eigendomsrecht van een ander koopt. De I.E. zal dit moeten erkennen, doch zijnerzijds weer kun nen tegenwerpen, dat hij wel een recht van gelijke strekking wenscht te verkrijgen, maar op goedkooper wijze. En boven dien kan men zich afvragen, waarop het Gouvernement zijn recht baseert om het waardeverschil als koopprijs boven den af koopprijs te eischen. Die bevoegdheid zou het ontleenen aan zijn domeinrecht, aart het feit, dat het zich eigenaar heeft verklaard van den grond, waarop niet door anderen het recht van eigendom kan worden bewezen. Dit is thans nog het standpunt der Regeering. We zagen reeds hoe de meeste schrijvers daartegen opkwa men; en terecht, want ging het van de zijde der overheid al leen om controle op den grondoverdracht, dan was het niet noodig, dat de staat zijn overheidsstandpunt verliet om zich vervolgens als een particulier met den aspirant-eigenaar te ver staan. Dat het wel anders kan toont Van Vollenhovcn ons. 1 De Commissie verdedigt consequent het standpunt der Regee ring door erop te wijzen dat, hetgeen men het land betaalt, eco nomisch geen koopprijs is, doch een vergoeding voor de waarde volle diensten het verschaffen van een veiliger en waarde voller recht door de overheid aangeboden. Denken we echter aan de meetbriefkosten, zegels voor request en besluit van af stand, leges, inschrijvingsrecht en tenslotte aan de verpondings belasting, die in de meeste gevallen zwaarder zal drukken dan de lasten, rustend op erfelijk individueel bezit, dan is het m.i. De Indonesiër en zijn grond, blz. 63 en 64.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 26