103 gerechtvaardigd de vraag te stellen of met dat alles die waar devolle diensten niet reeds ruimschoots betaald zijn. Daarbij komt nog voor den aspirant-eigenaar een periode van de grootste onzekerheid, gelegen tusschen het oogenblik van a'koop en dat van afstand in verband met het voorkeursrecht van de overheid en soms kan hij in extra-kosten vervallen, als door reserveering de overlegde meetbrief het af te stane terrein met juist meer omschrijft en hij dientengevolge een nieuwen moet aanvragen. Het gaat wel wat ver om te spreken van het dien „eten van twee wallen" als van I.E. zijde wordt voor gesteld den koopprijs" te laten vervallen. De Commissie heeft nog een andere reden om zich te ver zetten tegen het vervallen van den koopprijs. Het gevolg zou h.i. zijn een stijgen van den afkoopprijs, waardoor de Inl. een ongerechtvaardigde winst zou gaan maken. Ware dit zoo, dan zou toch ook van een ongerechtvaardigde winst gesproken moe ten worden als een Westersch eigenaar zijn grond aanzienlijk in waarde ziet toenemen door het aanleggen van bepaalde wer ken van overheidswege e.d. In zoo'n geval wordt echter die kwalificatie niet gebruikt, waarom hier dan wel waar het den Inl. betreft. Was er nu zooveel tegen geweest dien koopprijs voor den minderbemiddelden I.E. te laten vervallen, althans voor zoover het grond voor eigen woongelegenheid betreft? Ik meen die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Anders staat het met grond voor landbouwdoeleinden, die in het algemeen niet in de onmiddelijke nabijheid van wooncentra gezocht zal moe ten worden en waarbij zich het bezwaar van vorming van Westersche enclaves in een adatrechtelijk milieu zou voordoen. Tevens zou uitgifte in eigendom van deze soort grond af stuiten op art. 51 T.S., leden 1 en 2. Dat de maximum opper vlakte uit te geven grond voor woongelegenheid slechts een halve bouw zou mogen bedragen was een reden temeer ge weest, om uitgifte in eigendom als oplossing voor het vraagstuk te kunnen aanvaarden.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 27