104 Een groote moeilijkheid mag echter niet uit het oog worden verloren, nd. het domeinbeginsel, waarop alles afstuit wat zou kunnen leiden tot een overzichtelijke regeling van het agrarisch recht. Door de domeinverklaring neemt het Inl. bezitrecht een lageren rang in in de reeks van grondrechten dan het B.W. eigen domsrecht. Door een eventueele omzetting van het Inl. bezit recht in eigendomsrecht zou een beter recht worden ver kregen, wat in strijd is met den regel: ,,nemo plus juris". Dien gedachtengang zou ik willen aanvaarden, indien het Gouv. con sequent het standpunt van domeinheer innam. Dat het zulks niet doet moge blijken uit het volgende. De Ink, die dat wenscht, kan ten allen tijde zijn bezitrecht omzetten in agrarisch eigendomsrecht, waaraan voor hem vrij wel geen kosten verbonden zijn. Ingevolge art. 16 van Stbl. 1872 No. 117 wordt na de uitwijzing van het erfelijk individueel bezitrecht door den Landraad, door den Regent namens den G.G. van Ned.-Indië, afgestaan de eigendom van den grond in het vonnis bedoeld. Maassen en Hens 3) teekenen daarbij aan, dat deze afstand niet valt in de termen van het burgerlijk con tract, dat de burgerlijke wet schenking noemt „De afstand moet in tegendeel aangemerkt worden als een publiekrechtelijke han deling, beheerscht door bijzondere regelen, geheel afgescheiden van den titel van schenking in het B.W." Hier blijkt dus het anders onmisbare domeinbeginsel plotse ling opzijgezet als zijnde overbodig. Jaarsma 2) heeft een andere zienswijze en verklaart het be staan van twee stadia (uitwijzing en afstand) bij de vervanging van erfelijk individueel bezitrecht door eigendom uit het do meinbeginsel, dat den wetgever voor oogen zweefde. Nolst Trenité 3) ontwikkelt een theorie, waarbij hij tot de slotsom komt, dat de uitdrukking „afstaan in eigendom" geen anderen zin kan hebben dan een van Gouvernementswege open- B t.a.p. blz. 50. '-) t.a.p. blz. 42. 3) t.a.p. blz. 208 e.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 28