105 lijk erkennen van liet Inl. grondrecht als eigendom. Voorts zegt hij „Het gebruik van het woord „afstaan" is dan ook niet an ders te beschouwen dan als een concessie aan de destijds heer- schende theoretische opvatting omtrent het bij den Lande be rustend domeinrecht ten aanzien van de bevolkingsgrondcn. Ook uit de voorwaarden en de wijze, waarop deze zoogenaam de afstand plaats heeft blijkt duidelijk, dat het niets is dan een schijnvertooning. De erfelijk individueele bezitter heeft eenvoudig de rechtmatigheid van zijn grondbezit te doen uitwij zen om daarvan een eigendomsbrief te erlangen. Geen contra- praestatie wordt gevorderd en wat sterker is, geen weigering van de ten rechte gedane aanvraag is mogelijk". Of de wetge ver het oorspronkelijk ook zoo zag is een andere kwestie. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hier de wensch de vader van de gedachte was. Hoe het ook zij, ook Nolst Trcnité moet erken nen, dat de domeinverklaring bij de geboorte van S. 1872 No. 117 een rol speelde. En toch is de regeering, gelijk we boven zagen, thans een andere opvatting toegedaan. Als we nu nog lezen, dat zij zich op het standpunt stelt, dat er tusschen het agrarisch eigen domsrecht en den B.W. eigendom geen wezenlijk verschil be staat 1) dan moeten we tot de slotsom komen, dat de Regee ring van de domeinverklaring slechts gebruik maakt, wanneer het in Haar kraam te pas komt en het bestaan ervan vrijwel ne geert als dat beter strookt met de door Haar te nemen maat regelen. Wel eigenaardig is, dat het domeinbeginsel weer op de prop pen komt, als het gaat om omzetting van agrarisch eigendoms recht in Westerschen eigendom. Bij den B.G.S. van 2 Mei 1933 No. 1257 B n.l. „heeft de Regeering ingestemd met het voorstel van den Dir. van B.B., om voor de toekomst als gedragslijn te aanvaarden, dat, indien tegen omzetting van agrarisch eigen domsrecht in Europ. eigendom uit een alg. agrarisch oogpunt geen bezwaren bestaan, bij de uitgifte met het recht van eigen- 1) Maassen en Hens t.a.p. blz. 41 en 51.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 29