106 dom van gronden, welke den Inl. aanvrager reeds in agrarisch eigendom toebehooren, geen koopsom wordt gevorderd, doch het perceel aan hem om niet in Westerschen eigendom wordt afgestaan, nadat het op de gronden rustend agrarisch eigen domsrecht aan het Land zal zijn overgedragen." i) Het domeinbeginsel, dat overbodig was bij den afstand in agrarisch eigendom, blijkt eensklaps weer noodig te zijn bij om zetting daarvan in Westerschen eigendom, terwijl toch het Gouvernementeele standpunt isagrarisch eigendom is in we zen B.W. eigendom, Tevens zien we uit bovenstaand citaat, dat hier de Westersche eigendom om niet wordt afgestaan. Het is dus den Inl. gegeven zijn erfelijk individueel bezitrecht om te zetten in P>.W. eigendomsrecht zij het langs 'een omweg zonder dat door hem een afkoopsom aan het Land ver schuldigd is. De meerdere zekerheid wordt hem gratis geboden. Ik meen met het bovenstaande voldoende te hebben aangetoond, dat de door de Commissie aangevoerde argumenten tegen het verleenen van eigendomsrecht aan den minderbemiddelden I.E., zonder hem tot een af koopprijs te verplichten, geen van alle steekhoudend zijn. Geen dier bezwaren zijn afdoende om de Regeering te weerhouden in Haar labyrinth van standpunten nog een kronkel op te nemen en den I.E. te geven wat hij ver langt eigendomsrecht. Mijn bezwaren tegen deze oplossing zijn, dat daarmee de Agrarische Wetgeving nog ingewikkelder en onsystematischer wordt en dat de voorziening in de behoefte aan grond voor landbouwdoeleinden er niet mee gebaat is. Daarom is het ge- wenscht om te zien naar een recht, dat aan alle genoemde be zwaren tegemoet komt en waarvan de toekenning zal kunnen leiden tot een gezonder toestand op agrarisch-rechtelijk gebied. Dat recht nu meen ik gevonden te hebben in het agrarisch eigendomsrecht. Hoewel ik weet, dat het instituut in zijn hui- digen vorm in de praktijk een volkomen mislukking is geble- Maassen en Hens t.a.p. blz. 53.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 30