112 dan het B.W. eigendomsrecht. Een verschil in de bepalingen, die hun ontstaan danken aan een publiekrechtelijk ingrijpen, is echter nog geen verschil in het recht. Men wijst hierbij wel op het B.W. eigendomsrecht in handen van den Ink, waaraan deze meer bevoegdheden zou ontleenen dan aan het Agrarisch eigen domsrecht, doch men vergeet, dat ook in dit geval zijn bevoegd heden niet zoover reiken als, dan wel anders zijn dan die van den Europ. gebonden als hij blijft aan het adatrecht (b.v. erf recht). Om te spreken van agrarisch eigendom is op zichzelf geen bezwaar, meent Nolst Trenité 1), maar als men het als geijkte term gaat gebruiken dan ontstaat het gevaar, dat de nadruk wordt gelegd op de bijzondere zijde van het recht en dat de hoofdzaak uit het oog wordt verloren, n.l. dat men te doen heeft met eigendom. Nolst Trenité zette dit betoog op om aan te toonen, dat boven den agrarischen eigendom een overheerschend domeinrecht van het Land niet kan worden erkend. Als zoodanig hebben wij er hier geen behoefte aan, daar thans algemeen wordt aangeno men, dat een oppereigendom van het Land in dezen niet bestaat hetgeen ook de Regeeringsopvatting is. Wat Nolst Trenité ons 111 ieder geval duidelijk doet zien is het volgende: had de agra rische eigendom ingang gevonden, dan was van een privaat rechtelijke inmenging van overheidswege bij den overdracht van Inl. gronden aan niet-Inl. nooit sprake geweest. Al is nu het domeinbeginsel voor de bouwvelden der Inl. van geen be- teekenis, toch klemt de Regeering er zich aan vast gelijk we zaggen, als het betreft den overgang van Inl. gronden op niet- Inlanders. Die overgang zou op natuurlijke wijze, dus zonder privaatrechtelijke overheidsinmenging mogelijk zijn geweest, als de Inl. eerst zijn bezitrecht had omgezet in agrarischen eigen dom en daarna dit recht rechtstreeks had overgedragen aan den niet-Inl. voorzoover tegen die overdracht, ter beoordeeling van den Gouverneur-Generaal, geen bezwaar zou bestaan. 2) Praeadvies blz. 202. 2) Nolst Trenité: Praeadvies blz. 218.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 36