114 in den loop der jaren is veel verwarring ontstaan, doordat vele eigenaren vezruimden hun rechten over te schrijven.. Zoo op het eerste gezicht schijnt er weinig te zijn, wat voor het agrarisch eigendomsrecht als oplossing pleit. Inderdaad was het instituut in zijn huidigen vorm een vol komen mislukking'. Maar al is dit nu zoo, kan het daarom niet springlevend gemaakt worden Ook de commissie spreekt die hoop uit als ze de vraagt stelt of de conversie voor den Inl. wel wenschelijk is. l iet was tot mislukken gedoemd, omdat het al leen de Inl. was, die er mee om moest gaan, die het nut er niet van inzag, er geen behoefte aan had in zijn maatschappij, die niet spoedig tot aanvragen overging, daar hij zich dan tot den Landraad had te wenden, in wien hij hoofdzakelijk den straf rechter zag en die, voorzoover hij agrarisch eigenaar was ge worden in de meeste gevallen om zeer bijzondere redenen 1 zich verder aan het recht niets meer gelegen liet liggen, waardoor overschrijving enz. volkomen werden verwaarloosd. Wat krijgt nu de I.E. als hij in de gelegenheid wordt gesteld over grond in agrarisch eigendom te beschikken Op den voor grond sta ik heb hierboven getracht het uitvoerig aan te toonen dat hij zich eigenaar zal kunnen noemen. Het do- meinrecht van de Staat valt weg. Zij, die met Van Vollenhoven een beschikkingsrecht van de desa aannemen t.a.v. de Inl. be- zitgronden, kunnen worden gerustgesteld, daar ook genoemde hoogleeraar moet aannemen, dat gronden, die in agrarisch eigendom zijn afgestaan, niet meer vallen onder het beschik kingsrecht van de desa. Rij toekenning van het agrarisch eigendomsrecht, is van be voordeeling van de ecne groep boven de andere geen sprake, zeer zeker niet als de gang van zaken zou zijn, zooals ik me dien voorstel, n.l. De minderbemiddelde Europeaan, die grond wenscht, zal zich daartoe tot den Inl. moeten wenden, die hem zijn grond ver koopt, maar niet aleer hij, d.i. de Inlander, die grond in agra- x) zie Maassen cn Hens t.a.p. blz. 41.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 38