lis rischen eigendom heeft aangevraagd. Toezicht van regeerings- wege is hierbij natuurlijk niet te missen. Ik zou nog verder willen gaan. We moeten goed in het oog houden, dat Indië meer en meer gaat deelnemen aan het inter nationale verkeer en ook de Inl. daaraan zal gaan meedoen. Niet alleen voor het heden, ook voor de toekomst zal gezorgd moeten worden, waarbij èn de belangen den Europeaan èn die van den Inlander onze aandacht eischen. Men zal mij zeggen, dat voor den laatste toch wel goed gezorgd wordt, gezien ver vreemdingsverbod en andere beperkende bepalingen der agra rische wetgeving, zoodat zelfs van een baboesysteem wordt gesproken. Dat zal evenwel geen stand kunnen houden en een maal zal de tijd aanbreken, dat het vervreemdingsverbod zal opgehouden hebben te bestaan. Voor het zoover is, dient voor een betere verzekering der Inheemsche rechten gezorgd te wor den. Wat dat betreft kan ik geheel met Jaarsma meegaan. Dat verschaffen van meer zekerheid aan den Inl. voor zoover het zijn recht op den grond betreft, zal niet ineens kunnen plaats hebben, doch geleidelijk. Wat Mr. Jaarsma wil en voorzoover ik begrepen heb ook Mr. de Waal 2) een alge- heele kadastreering van de Inl. gronden, met vaststelling van rechten en grenzen is reeds meerdere malen geprobeerd en steeds op een mislukking uitgeloopen: De daaraan verbonden hooge kosten zullen het idee voorloopig wel tot een hersenschim doen blijven. Daarmee is niet gezegd, dat hetzelfde resultaat niet bereikt kan worden. Echter nooit ineens. Wel langs den weg der evo lutie. Thans doet zich de gelegenheid voor om er een aanvang mee te maken. Die geboden gelegenheid moet met beide handen wor den aangrepen. Wordt de I.E. in de desa geplaatst en wordt hem de ge legenheid geboden over grond te beschikken, mits daarop het 1) Grond voor den Nederlander. -) Soerabajasch Handelsblad dd. 16 en 17 Maart 1937: Mr. W. F. de Waal, De Agrarische Situatie.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 39