In „Algemeine Vermessungs-Nachrichten" J: IETS OVER NAUWKEURIGHEIDS jaargang biz. 565 e.v.) is van Dr. Ferdinand Marx, Oberland- messer in Wiesbaden, een artikel verschenen, getiteld„Das Schweizerische Stadtsvermessungswesen". Schrijver vestigt de aandacht op diverse meetnauwkeurigheden, welke voor de me tingen worden voorgeschreven, naar gelang van den aard en de bestemming van de op te meten gebieden. In Zwitserland heeft men de „Algemeine Bundesverordnungen", waarin voorschrif ten daaromtrent zijn opgenomen. Instructie I heeft betrekking op Stadsmetingen met verhoogde nauwkeürigheidseischcn, ter wijl in Instructie II normale eischen worden gesteld vóör me tingen van gebieden, welke buiten de stadsressorten vallen. Rij het lezen hiervan en het raadplegen van de daarbij ge publiceerde toleransformules hebben wij een vergelijking ge maakt met onze kadastrale metingen. Ook hier te lande is ten aanzien van de nauwkeurigheidsnormen een soortgelijke grada tie aangenomen. Bestonden ér oorspronkelijk twee normen, na melijk „Kadastreering van steden en nederzettingen" en „me ting van woeste gronden", zoo is langzamerhand de behoefte ontstaan aan grootere differentiatie, zoodat de nauwkeürig heidseischcn in drie groepen zijn ondergebracht. Wij kennen momenteelStadsmetingen, dorpsmetingen en woeste grond metingen. Dit onderwerp is langen tijd in studie geweest aan het Ka- dastreeringskantoor, alwaar talrijke proefnemingen zijn verricht. Vooral in het laatste jaar is de kwestie zeer actueel geworden, aangezien het Hoofd van den Kadastralen Dienst, onmiddelijk na zijn dienstaanvaarding opdracht heeft gegeven, een inten sief onderzoek in te stellen naar de nornïaal bereikte nauwkeu righeid en tevens na te gaan, aan welke eischen diverse soorten van metingen behooren te voldoen, daarbij rekening houdende met het doel der metingen en de waarde van den grond, waar bij het doel voorzat om tot economische werkwijzen te komen. rv**

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 3