118 bestuur, dat den grond „afstaat" ook tc laten nagaan of men met den rechthebbende te doen heeft? Maar niet alleen hier, ook bij de in- en overschrijving van het recht zou ik den Inl. een tocht naar den Landraad willen besparen. Terecht zegt Jaarsma 3). „O.i. is het niet de taak van den rechter om te zorgen, dat er komen bewijsstukken betrekkelijk rechten op den grond; dit is de functie van het Kadaster. De rechter behoort alleen op te treden, als er geschil is omtrent grondrechten". Des te meer bevreemd het, als we in zijn „Grond voor den Ne derlander" een geheel ander geluid hooren. In dat propagan distisch geschrift wil hij den Bijzonderen Landraadvoorzitter heel wat meer zien toegedeeld dan het beslissen in geschillen. Het is geheel onjuist en slechts historisch te verklaren de in- en overschrijving, hoewel een zuiver administratieve maatre gel, in handen te leggen van de rechterlijke macht. Alles ware ervoor te zeggen, de geheele registratie van het recht op te dragen aan cén tak van dienst. Voor zoover het betreft het ob ject is die registratie opgedragen aan den Kadastralen Dienst. Het ligt dus voor de hand, ook de registratie van het subject bij dezen dienst onder te brengen. Dat brengt mee, dat voor geheel Java, eventueel Indië, een zelfden gedragslijn gevolgd kan worden, iets waarvan tot nu toe nooit sprake was, daar de rechter zich op zijn onafhankelijkheid kon beroepen. Het ver schil in inzicht van de Ambtenaren van In- en Overschrijving veroorzaakt niet alleen last aan de diensten, die indirect bij de in- en overschrijving betrokken zijn, doch ook aan hen, die in- of overschrijving verlangen en komt bovendien zeer zeker niet ten goede aan de rechtszekerheid. Dus nogmaals: Niet alleen opmeting en in kaart brenging van het perceel geschiede door het Kadaster, doch dit zorge ook voor boeking van den recht hebbende. In het midden wil ik voorloopig laten aan welk stelsel van boeking hierbij de voorkeur dient te worden gege ven, hetzij negatief, hetzij positief (grondboek of Torrens). Evenzoo wil ik thans niet nagaan of voor de vastlegging van J) „Rechten op grond in Ned.-Indië" blz. 181.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 42