119 het object het tegenwoordige meetbriefstelsel gehandhaafd dient te worden, dan wel tot een ander stelsel zal moeten worden overgegaan, daar het m.i. zeer de vraag is of de hooge kosten, verbonden aan het opmaken van den meetbrief in zijn huidigen vorm, in dit geval economisch wel verantwoord zijn. Een en ander zal tot gevolg hebben een aanzienlijke uitbrei ding van den werkkring van den Kadastralen Dienst, waarbij vele moeilijkheden te overwinnen zullen zijn. Het is niet de op zet van een registratie, die de grootste zorg baart, doch de bij houding ervan. Jaarsma zegt, waar hij de overschrijving van het agrarisch eigendomsrecht behandelt 1,,IJe bewaring en de lokaliteit van de bewaring (van de minuten der eigendoms- acten) is dus behoorlijk althans veel beter dan van opgenoemde registers van grondmutatie en grondverpanding (d.z. de desa- registers), doch de overschrijving van den eenen agrarischen eigenaar op den anderen laat in praktijk veel te wenschen, aangezien opvolgende rechtverkrijgenden dikwijls verzuimen den overgang te laten boeken, zoodat de registers onbetrouw baar zijn. De eenige remedie voor dezen warboel is er eenheid en regel maat in te brengen door alle grondmutatie en bezwaring op te dragen aan een en denzelfden magistraat n.l. een buitengewoon agrarischen voorzitter van den landraad" enz. Alsof daarmee de kwestie was opgelost! Daarin zie ik nu juist geen remedie. Het aantal verzuimen zal legio blijven zelfs al wordt er een boete gesteld op verzuim van overschrijving, gelijk Jaarsma tevens voorstelt. Het is niet de rechter, die dit euvel kan bestrijden, doch slechts hij, die dagelijks met subject en object in aanraking komt. Een vrij langdurig opvoedingsproces zal de Ink nog moeten doormaken, alvorens hij zelf het groote nut van een regelmatige overschrijving inziet. Daarom zal niet afgewacht moeten worden, of belanghebbenden zich tot den overschrij vingsambtenaar zullen wenden, doch zal de laatste de over- D „Grond voor den Nederlander" blz. 85.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 43