120 gangen hebben na te gaan, die voor overschrijving in aanmer king komen. Dat onderzoek zal in loco moeten geschieden en daarvoor is de kadasterambtenaar de aangewezen man. Mede daarom is ook de Kadastrale Dienst de meest geeigende „over- schrijvingsambtcnaar". Jaarsma doet voorkomen, alsof eerst bij intrekking van het vervrcemdingsverbod een Inl. Kadaster noodzakelijk wordt, want t) „dan moet men weten, als men een stuk grond koopt, dat de verkoopende Inl. rechthebbende is en tevens de grootte en belendingen van het perceel. Een Inl. Kadaster moet der halve vastleggenenz. Dit is het standpunt van den niet-Inl. aspirant-eigenaar. Ook al wordt het vervreemdingsverbod niet ingetrokken, ook dan nog is een Inl. Kadaster een absolute noodzakelijkheid om te geraken tot een geordendcn toestand. Zoo'n Kadaster zal reeds geruimen tijd bestaan en gewerkt moeten hebben, aleer er aan intrekking van het verbod gedacht kan worden. Zoo niet, dan zal een chaos ontstaan. Niet te ontkennen valt, dat Westersche begrippen in de in- heemsche rechtssfeer worden ingebracht. Vaak wordt de vraag gesteld of men in het adatrecht zooiets als een positief of ne gatief stelsel kent. Natuurlijk zijn die begrippen als zoodanig in dat recht onbekend, evenals de meeste Westersche rechts begrippen. Dat neemt niet weg, dat het adatrecht uitingen zou kunnen vertoonen, die wijzen in één bepaalde richting. Ook Jaarsma behandelt deze vraag 2) en verbindt deze o.m. aan die, of verjaring in het adatrecht bekend is. Een bevestigend ant woord is hierop niet te geven. De inheemsche rechter gaat nu eenmaal piet volgens een bepaald systeem te werk, doch zoekt naar een oplossing, die beide partijen zooveel mogelijk bevre diging schenkt. Maar wat is er tegen een Westersch begrip in te voeren, mits men maar zorge voor een zoo goed mogelijke aansluiting bij het adatrecht? Dat aanleunen aan het adatrecht Grond voor den Nederlander" blz. 55. 2) „Rechten op grond in Ned.-Indië" blz. 105 e.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 44