123 middel te vinden voor compensatie. Zou men in zoo'n ge val b.v. niet kunnen volstaan met een verhoogd inschrij- vingsrecht? Een dergelijke politiek is in ieder geval reëeler, dan de huidige, waarbij iets verkocht wordt, waarover men feite lijk niet de beschikking heeft. Is eenmaal de ideaal-toestand bereikt, dat alle Inl. be zitters als eigenaar van hun grond zijn erkend, dan zou de domeinverklaring voor de bouwvelden, de doorn in het oog van hen, die een reëele agrarische politiek voor staan haar beteekenis verloren hebben en zou haar strekking geen andere zijn, dan die van art. 520 B.W. Dat zij, voor het zoover is, nog eenigen tijd blijft voortbestaan, mag als een bezwaar gevoeld worden, onoverkomelijk is het niethaar bestaan gedurende een lange reeks van jaren kan nog wel met een luttel aantal gerekt worden. Dat neemt niet weg, dat ik een eerlijker redactie zou toejuichen en met Nolst Trenité de volgende verre zou prefereeren x)Alle grond, waarop door anderen noch het recht van eigendom, noch het duurzaam recht van gebruik wordt bewezen, is domein van den Lande. 7. De I.E. zal geen Inl. grond kunnen krijgen, alvorens deze door den Inl. in agrarisch eigendom is aangevraagd (be ter: alvorens diens grond als eigendom is erkend). 8. De toekenning van het agrarisch eigendomsrecht geschiedt niet alleen op aanvraag' van den rechthebbende op den grond, doch het initiatief kan ook uitgaan van de overheid in de omstandigheden, waar het gewenscht zal zijn. 9. Het uitwijzingsinstituut in zijn huidigen vorm zal hebben plaats te maken voor een eenvoudige administratieve vast stelling door het Bestuur. Om na te gaan wie Inl. bezitter is van een bepaald perceel en hoever de grenzen van dit laatste zich uitstrekken is een landraad niet noodig, stel nog dat diens taak inderdaad zoo omvangrijk wasBlijkens D Praeadvies blz. 236. 1

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 47