125 13. Men zal kunnen opwerpen, dat het agrarisch eigendoms recht alleen op Java mogelijk is. Bij de talrijke wetswij zigingen, die noodig zullen blijken, ware zonder bezwaar nog wel een andere te voegen en de werkingssfeer der re gelingen uit te breiden tot de Buitengewesten. 14. De toekenning van het agrarisch eigendomsrecht kan als een overgangsstadium beschouwd worden naar de door Jaarsma in zijn Grond voor den Nederlander" voorge stelde agrarische structuur. De domeinverklaring komt op den duur te vervallen. Is de tijd er rijp voor, dan kunnen eenvoudig de bepalingen omtrent eigendom uit het B.W. toepasselijk verklaard wor den en kan het vervreemdingsverbod worden opgeheven. Welk een wijd verschiet opent zich niet bij aanvaarding van deze oplossing! 15. De Ink zal geen behoefte meer hebben aan gebrekkige credietmiddelen als Tnl. hypotheek, credietverband en grondverpanding, want thans wordt hem een beter middel gegeven in den vorm van hypotheek, zij het ccn hypotheek sui generis, daar van toepassing der burgerlijkrechtelijke bepalingen geen sprake is. 16. Die betere credietverstrekking zal mogelijk worden ge maakt door versteviging van het recht, door opmeting en en registratie van den grond cn door boeking van den eigenaar. 17. De registratie van het recht komt in één hand, wat zeer zeker bevorderlijk zal zijn voor een goeden gang van zaken. Ook hier dient de rechter uitgeschakeld en slechts bij ge schillen zijn tusschenkomst ingeroepen te worden. Het pu bliek is er meer gebaat, daar het zich niet, meer, zooals thans, tot meerdere autoriteiten heeft te wenden. 18. De vraag zou gesteld kunnen worden, of het mogelijk is twee stelsels van boekhouding naast elkaar te handhaven n.l. dat voor Inl. gronden en dat voor gronden met een Westerschen titel. Hoewel organisatorisch minder fraai, meen ik toch, dat zich daar niets tegen verzet. Temeer wil

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 49