82 Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn, om ten eerste alles zins bruikbare nauwkeurigheidsnormen vast te stellen, ten twee de efficiente meetmethoden in principe voor te schrijven, welke zonder bezwaar zullen kunnen worden toegepast en ten derde de instrumentkeuze behoorlijk te regelen. Gemakkelijk is het vraagstuk niethet doet ietwat denken aan het „oplossen van een onbepaalde vergelijking", maar on oplosbaar mogen wij het daarom niet noemen. Een bevredigen de oplossing is althans geen utopie; daarvan zijn wij ten volle overtuigd. Hoever is onze dienst in dit opzicht gevorderd? Het onderzoek naar de lineaire nauwkeurigheid van stadspolygoneeringen is reeds aan het Kadastreeringskantoor gedaan. Ook met betrekking tot de detailpolygoneeringen zijn er onderzoekingen verricht. Voorts is vastgesteld kunnen worden, welke hoeknauwkeurig- heid door het mantri-personeel kan worden bereikt met de in strumenten, die dagelijks worden gebezigd. Aan het Hoofdkantoor is gedurende de laatste maanden de nauwkeurigheid onderzocht der Kadastrale woeste grondme tingen. Momenteel wordt er een onderzoek ingesteld naar de grenslengtemetingen van meetbriefperceelen. Geleidelijk aan wordt alles stuk voor stuk onder de loupe genomener wordt beraadslaagd, en conclusies krijgen hun beslag. Naar het zich laat aanzien zal het niet lang meer duren, of wij zullen de beschikking krijgen over een volledige serie toleranstabellen, waarmede onze dienst ten zeerste gebaat zal zijn. Het is zeer waarschijnlijk, dat sommige van deze tabellen nog een voorloopig karakter zullen dragen. Zooals reeds ge zegd: het vraagstuk is lang niet eenvoudig; bovendien is deze materie te belangrijk om definitieve besluiten te nemen, al vorens zij van alle zijden bekeken en ook met de ervaringen van elders vergeleken is. Dit is tenslotte een materie, waarbij de ervaring van alle landmeters een woordje kan mede spreken. Om tot goed begrip van zaken te komen, lijkt het ons niet ondienstig er even op te wijzen, dat een tolerans nooit als nauwkeurigheidswaarborg mag worden opgevat. Zij is een

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 4