126 ik mijn suggestie handhaven, daar deze een aanleiding zou kunnen zijn, om ook voor de Europ. grondrechten tot het door mij voorgestane systeem van registratie over te gaan. Daarmee zou een reeds lang, door iederen kadasterman gekoesterdcn wensch in vervulling gaan. 19. Een goede registratie van de Ink rechten, ook al worden ze in agrarischen eigendom omgezet, komt in botsing met het ontbreken van een algeheelen burgerlijken stand der Inl. bevolking. Wel bestaat er een burgerlijke stand voor een bepaalde categorie Inl. op Java, in hoofdzaak aanzienlijken en amb tenaren en ook voor enkele deelcn der Buitengewesten, doch het overgroote deel der bevolking leeft gemoedelijk voort zonder zich van eenig gemis bewust te zijn. Jaars- ma 1spreekt zich kort en bondig uit voor het instellen van een burgerlijken stand voor alle Inl. Het is wel mak kelijk dat met een paar woorden neer te schrijven, doch ik mag veronderstellen, dat de regeering daarvoor, wegens de financieele consequenties eraan verbonden, wel zal te rugschrikken, evenals voor zijn streven om over te gaan tot een kadastreering der Inl. gronden en masse. We zullen een ander oplossing, die minder geld kost en toch afdoende kan heeten, moeten zoeken. Daarbij valt ons oog op het positieve stelsel van boekhouding in den vorm, zooals Torrens het in Australië invoerde, waarbij door het bestaan van een certificaat, dat den eigenaar le gitimeert, het gemis van een burgerlijken stand veel min der spreekt. We behoeven ons daarbij niet te houden aan dat positieve stelsel, doch zouden in een negatief systeem een soortgelijk middel te baat kunnen nemen. Ik wil me verder niet uit spreken voor een bepaald stelsel, zooals ik reeds zeide, doch hoop daarop later nog een terug te komen. Voorloopig gaat het slechts om de grondslagen „Grond voor den Nederlander".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 50