8.1 noodzakelijke voorwaarde tot het bereiken van een vooropge stelde nauwkeurigheid, maar géén voldoende voorwaarde daar toe De eenige maatstaf, die als zoodanig gelden kan, is de middelbare fout in de meetresultaten, en deze middelbare fout kan alleen worden gewaarborgd door eerstens een vooraf te bepalen meetsysteem in toepassing te brengen, ten tweede de daarvoor geeigende instrumenten te bezigen en ten derde tot meten capabel personeel met de meting te belasten. Het meten met te nauwkeurige instrumenten beteekent over daad van nauwkeurigheid en is ongewenscht vanwege de hooge kosten en het noodelooze tijdverlies. Meet men met instrumen ten, welke te onzuiver zijn, zoo zou men (b.v. door het telken male overmeten van verworpen waarnemingen) binnen het ge stelde toleransinterval kunnen blijven, dochmen bereikt er niets meeIntegendeelde op deze wijze verkregen waar nemingen hebben een bedriegelijke „schijnnauwkeurigheid". Men maakt zich op deze wijze schuldig aan „nauwkeurigheids- forceering" en dit brengt altijd teleurstelling; schijnresultaten wreken zich vroeg of laat Ook voor nog iets anders meenen wij te moeten waarschu wen. Het is niet voldoende, om alleen maar te constateeren, dat alle waarnemingen binnen het voorgeschreven toleransinter val gelegen zijn. Men moet zich ook rekenschap c/even van de fout en frequentie binnen dit interval. Groote waarnemingsver- schillen moeten sporadisch voorkomen, terwijl de kleinere ver schillen daarentegen sterk in de meerderheid moeten zijn. Dit is iets zeer logisch, en toch wordt het vaak uit het oog verloren. De foutentheorie leert ons namelijk, dat de fouten- kans afneemt, naarmate de fout grooter wordt. Het is bijvoor beeld onwaarschijnlijk, dat de waarnemingsfouten alle de bo vengrens van de tolerans nabij komen. Is dit het geval, dan vol doet de meting niet aan de voorgeschreven nauwkeurigheid zulks zou trouwens zeer gemakkelijk gecontroleerd kunnen wor den, indien men tot middelbare-foutbepaling overgaat en daar bij indachtig is. dat de tolerans het drievoudige bedrag is van de middelbare-fout (zie het artikel van Prof. J. M. Tienstra in

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 5