85 VERZEKERING VAN POLYGOONPUNTEN. Het Kadastraal-technische verband, het aangesloten poly- goonnet, dient niet alleen voor het vasthouden der ligging van de grenzen van de objecten ten tijde der polygoneering, maar tevens om alle latere wijzigingen dezer grenzen benevens de nieuw ontstane grenzen hieraan vast te leggen. Als eerste eisch mag dus worden gesteld, dat deze technische grondslag intact blijft, waarom de punten van het polygoonnet op het terrein moeten worden verzekerd. Er is nog nergens een verzekering gevonden, welke in alle opzichten voldoet, zoodat dit onderwerp steeds in de belang stelling staat van hen, die ermede in aanraking komen. Bij de polygoneering van Batavia, Buitenzorg en Soekaboe- mi is voor deze verzekering gebruik gemaakt van betonnen pa len, beneden 45 X 45 X 20 cm, boven 25 X 25 X 40 cm, voor zien van een centrisch geplaatsten ijzeren staaf van 1 duim. t) Deze palen hebben een gewicht van 200 kg, hetgeen een ern stig bezwaar oplevert bij het transport. Dit bezwaar trad sterk op den voorgrond bij de polygoon verzekering van Berastagi (Oostkust van Sumatra). De mate rialen als zand en grint moesten van verre worden aangevoerd. Als gevolg van de hiervoor uit te geven hooge transportkos ten zouden de paalkosten van Batavia hier verre worden over troffen. Aan den aanmaak der palen ter plaatse waren nog meerdere bezwaren verbonden, zoodat na overleg met B.O.W. en L.W. werd besloten de benoodigde palen te doen aanmaken te Medan. in de gegeven omstandigheden werd omgezien naar een mid del om de kosten zoo laag mogelijk te houden en werd de op lossing gevonden in het ontwerpen van een paal, welke met het behoud van de stabiliteit van den paal, als gebezigd te Batavia enz., een belangrijke gewichtsbesparing gaf. D Voor nadere inlichtingen en afbeeldingen zie het artikel „Iets over de verzekering van polygoonpunten" van de hand van W. G. P. Hortsing in dit tijdschrift, jaargang 1931 pagina 23.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 7