86 Indertijd werd door mij voor de verzekering der polygoon- punten bij de detailmeting te Buitenzorg gebruik gemaakt van betonnen palen van 100 X 10 X 10 cm, met een bewapening over de geheele lengte en voorzien van een waterpasbout. Dank zij de goede samenwerking tusschen gemeente en kadas ter werden deze palen in de gemeentelijke werkplaatsen ver vaardigd. Ons aandeel in de kosten was iets minder dan 50 cent per paal. 1) Op dit idee werd voortgebouwd en zoo ontstond de paal, gebruikt te Berastagi, zooals in figuur 1 is aangegeven. Het gewicht bedraagt 40 kg, hetgeen een besparing geeft op dat van den grooten paal van 80%. Aan den aanmaak der palen te Berastagi waren ettelijke be zwaren verbonden. Na overleg met B.O.W. en L.W. en gezien het feit, dat de kosten voor het opvoeren der materialen on geveer gelijk waren aan de transportkosten der palen van Me- dan naar Berastagi werd besloten, de palen te laten aanmaken in de Strafgevangenis te Mcdan tegen den prijs van 1. per stuk, exclusief transport. Op de wegen (enkele punten) werden de palen geplaatst gelijk met het wegdek, op de bermen en erven 10 a 20 cm. bo ven den grond. Ter toelichting en als bijzonderheid dient nog te worden ver meld, dat tengevolge van de in Berastagi toegepaste optische lengtemeting (Wild Invar-bakcn gecombineerd met theodoliet Zeiss I) een groot aantal punten kon worden geplaatst op de erven en de bermen der wegen. Wie de misère, verbonden aan het plaatsen van verzekeringen op de wegen, even voor den geest wil halen, zal het groote voordeel verbonden aan het benutten van erven en wegbermen gaarne beamen. Het nadeel, verbonden aan deze werkwijze, bestaat voorname lijk hierin, dat wij gedwongen zullen zijn de latere bijhoudings- metingen grootendeels optisch uit de voeren, omdat de lengte- 1) Vgl. het artikel van D. Eenschooten, „Duurzaam verzekeren van polygoonnetten" in dit tijdschrift, jaargang 1936, aflev. 2 blz. 1.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 8