143 kelder problemen, welke een gevolg kunnen zijn van die dubbele aanduiding, te ontgaan, wordt dit hier buiten be schouwing gelaten. Van het grootste gedeelte der met een Westerschen rechtstitel bezeten onroerende goederen is in de gerechte lijke akten te vinden een meer of minder volledige grens- omschrijving" (merkteekenen binnen of buiten, muren ge meen, enz.) met opgave der grenslcngten. In een aaneengesloten complex sluiten de meetbrieven aan elkaar. Rij de opmaking van een meetbrief, grenzende aan een bestaand perceel wordt de oude meetbriefgrens gerecon strueerd (een der positieve tendenzen van de werkwijze in Indië). De vraag, of het wenschelijk is zonder wettelijke sanctie deze positieve tendenz scherp door te voeren, blijve buiten beschouwing. In de bestaande praktijk wordt al jaren lang de oude grens gereconstrueerd en ons doel is na te gaan, hoe een dading in dit systeem toegepast kan worden. Gesteld nu, dat twee eigenaren-buren een overeenkomst sluiten van grensregeling in den vorm van een dadingsakte, waarbij zij verklaren ter oplossing van een geding of ter voorkoming van toekomstige gedingen, de grens hunner eigendommen opgenomen en vastgesteld te hebben, zooals deze thans door merkteekenen is verzekerd en dat die grens met uitdrukkelijke terzijdestelling van alles, wat voor dien rechtens als grens moge hebben gegolden, door hen wordt beschouwd te zijn de eigendomsgrens. Is een dergelijke overeenkomst, gezien de wijze waarop in Indië het object omschreven is, wel mogelijk? Wil er van dading sprake zijn, dan moet er een geding zijn of een geding kunnen komen. In het geval grensrege ling (grensvaststelling) moet er dus een geding over de ligging der grens kunnen ontstaan. Er zijn verschillende oorzaken, waardoor grensgeschillen mogelijk blijven, want

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 16