144 a. de grens van den meetbrief hoeft niet altijd de eigen- •domsgrens te zijn. De bepaling, dat de meetbriefgrens ge acht wordt te zijn de eigendomsgrens, zelfs behoudens tegenbewijsontbreekt. De verjaring, welke door het Ka daster niet ambtshalve kan worden toegepast, is hier ook een groote spelbreker. b. de uitzetting van de meetbriefgrens is niet altijd mo gelijk. c. al zijn de meetbrieven uitzetbaar, dan is het nog niet altijd zeker, dat aansluitende meetbrieven de gemeenschap pelijke grens een-eenduidig bepalen. Het is mogelijk, dat de meetbriefperceelen voor een gedeelte over elkaar heenval- len of elkaar niet raken. In al die gevallen kan een akte van dading de'oplossing zijn. In Holland is men tot de conclusie gekomen, dat een der gelijke akte, bepalingen omtrent eigendom bevattende, be hoort te worden gepubliceerd. Waar in Indië de bepalingen inzake het publiceeren van akten, zakelijke rechten betref fende, nog scherper zijn geredigeerd dan in Holland, zal een dergelijke overeenkomst hier te lande evengoed overge schreven dienen te worden. Art. 1 der Overschrijvingsordonnantie schrijft voor, dat de bewijzen van eigendom en overgang van vaste goederen op poene van nulliteit moeten worden verleden voor den Overschrijvings-ambtenaar. Grensregeling met overeenkomst van dading is een daad van eigendom. Het ligt dan ook in de lijn van de Overschrijvingsordon nantie, dat de bewijzen van die daad (de akte) worden ver leden voor den Overschrijvingsambtenaar. De methode van enkele Kadasterkantoren om een akte van dading te doen opmaken, waarvan partijen ieder een exem plaar ontvangen en waarvan het derde exemplaar op hec Kadasterkantoor wordt bewaard (b.v. gehecht aan het niet voor het publiek bestemde veldwerk) lijkt me minder juist.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 17