145 De publicatie van overeenkomsten geschiedt hier te lande niet bij het Kadaster, maar op het kantoor van In- en Over schrijving, waar de gerechtelijk akte wordt opgemaakt en bewaard. Hoe kan de akte van grensregeling h.t.l. worden inge schreven In Holland gaat het zeer eenvoudig en goedkoop. De akte wordt aan den bewaarder van het Kadaster aangeboden volgt een post in het register voor opmetingen en de land meter gaat de overeengekomen grens opmeten. Overschrij- vingsrecht en meetkosten zijn niet verschuldigd. In Indië gaat het bij de bestaande regelingen lang niet zoo eenvoudig en goedkoop. Wordt een grensvaststellings- akte aan den Overschrijvingsambtenaar aangeboden, dan kan deze m.i. niet zonder meer deze akte inschrijven of een aanteekening stellen op de oude akten der perceelen. De akte van dading zal altijd bevatten een nieuwe grensom- schrijving en een wijziging der grenslengten, anders heeft de dading geen zin. Het ligt in de lijn van de Overschrij vingsordonnantie, dat geen nieuwe grensomschrijving in een gerechtelijke akte opgenomen wordt, vóórdat uit een land meterskennis blijkt, dat aan het Kadaster is kennis gegeven van de voorgenomen veranderingen. Daarom behoort de Ambtenaar van In- en Overschrijving belanghebbenden te verwijzen naar het Kadaster ter bekoming van de benoo- digde landmeterskennissen. Volgens de bestaande voorschriften kan een nieuwe grens omschrijving bij het Kadaster alleen verkregen worden door het opmaken van nieuwe meetbrieven. Het kadaster geeft de landmeterskennissen niet eerder af dan nadat nieuwe meetbrieven zijn opgemaakt. Wanneer de oude grens reconstrueerbaar is, moeten het splitsingsmeetbrieven worden. De opgemaakte akte bevat dan geen dading, doch een gewone overdracht. Is de oude grens niet te reconstrueeren dan kunnen nieuwe meetbrieven voor de heele perceelen worden opgemaakt (verbeterde

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 18