153 DE REORGANISATIE VAN HET KADASTER IN 1874. I. Het oude Kadaster. Toen in 1679 een College van Heemraden werd ingesteld, werden in Indië, althans te Batavia, tevens de grondslagen gelegd voor een kadaster. Een onderdeel van de instructie van dat college werd gevormd door een reeks kadastrale voorschriften. O.m. was aan het college opgedragen te zor gen voor een algemeene kaart, waarop alle landerijen, die vielen onder zijn jurisdictie, behoorden voor te komen, ten einde ieders aandeel in de ontworpen algemeene heffing (grondbelasting) te bepalen en grensgeschillen en onwetti ge occupatie te voorkomen, t) Het had dus een taak, die in omvang weinig afweek van wat in den huidigen tijd van een kadastralen dienst geëischt wordt. Dat neemt niet weg, dat ondanks de voorbeeldige voorschriften van de uitvoering weinig of niets terecht kwam. Later werd te Batavia een landmeterskantoor opgericht, doch kadaster zou een te wijd- sche naam zijn geweest voor de op dat kantoor gevoerde grondboekhouding. Een mijlpaal in de oude Indische kadas trale geschiedenis was de totstandkoming van Stbl. 1837 No. 3, waarbij voor de landmeters te Batavia, Semarang en Soerabaja een instructie werd vastgesteld. Eerst toen kon weer van eenige organisatie op kadastraal gebied gesproken worden. Een van de gevolgen der invoering dier instructie was, dat de aanstelling der landmeters in het vervolg door den Gouverneur-Generaal zou geschieden; bezoldigd door het Gouvernement werden ze evenwel nog niet. Dat ver anderde, althans voor Batavia, in 1839, toen door de Regee ring een bepaald bedrag 's maands ter beschikking werd gesteld ten behoeve van het landmeterskantoor om daar mee de uitgaven voor tractementen en bureaukosten te be Gegevens omtrent de kadastrale geschiedenis tijdens de O.I.C. zijn te vinden in de artikelen van S.A. Spaarwater en D.A. Berkhout „De zakelijke rechten op onroerende goederen in N.I. tijdens de N.O. Ind. Com." Deze artikelen zijn een compilatie van hetgeen t.a.v. dat onderwerp te vinden is in het N.I. Plakaatboek van Mr. J.A.v.d. Chijs. Tijdschrift K. en L. jaarg. 1888, 1889, 1896 en 1897.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 26