155 zou het de verponding geweest zijn, die de Regeering ge noopt had maatregelen t.a.v. het Kadaster te nemen. Even wel geeft de instrutie van 1837, die meer richtlijnen inhoudt voor een eigendoms- dan voor een fiscaal kadaster, geen aanleiding tot die vooropstelling. De tegenstelling fiscaal- dan wel eigendomskadaster maakte in dien tijd nog geen punt van beschouwing uit en werd zelfs in 1867, toen Toe water zijn werkje schreef van weinig belang geacht. Deze zegt n.l. op blz. 23 „Het doel waarmede men het kadas traal bureau te Batavia in het leven heeft geroepen, is tweeledig. Vooreerst moet het dienen tot de juiste verdee ling van de grondbelasting en vervolgens moet het zoowel den staat als den particulier alle mogelijke inlichtingen kun nen geven omtrent de waarde, ligging en grootte der per- ceelen, zoomede de soort hunner bebouwing. Is het bureau in staat om naar den eisch aan het tweede punt te beant woorden, dan ook zal het vanzelf niet tekort schieten in het rigtig volbrengen van zijn hoofddoelhet naar hun waarde aanslaan in de verponding der gronden; zoo ook omge keerd." Zoowel Verstijnen als Toewater waren dus van meening, dat het hoofddoel van het kadaster fiscaal was en dat het als zoodanig heel goed dienstbaar kon worden gemaakt althans volgens den laatste aan het neven doel, de rechtszekerheid. Dat zulks niet tot uitdrukking kwam in de instructie, meende Toewater te moeten toe schrijven aan de onvolledigheid daarvan. in den aanvang van de 19e eeuw verkeerde het land meterskantoor te Batavia in een meer dan desolaten toe stand. Om van gegevens van dat kantoor gebruik te maken ten behoeve van de verponding bleek onmogelijk. Omstreeks 1839 kwam de Regeering tot inkeer en zag zij in dat, wilde zij van de aanwezige verpondigskohieren en blokkaarten ge l) P. M. Toewater: lets over het Kadaster in Ned.-Indië. Een groot deel van het hier weergegevene is ontleend aan dit werkje, dat dateert van 1867 en tevens de bron is geweest van hetgeen o.a. Verstijnen en Wiemans publiceerden omtrent de kadastrale toe standen van vóór 1870.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 28