160 We merkten hierboven reeds op, dat hoewel zulks hem niet uitdrukkelijk was opgedragen, de landmeter toch be last was met het aanslaan en taxeeren voor de verponding. Met de herziening van den verpondingsaanslag was een com missie belast, doch deze was vrijwel geheel afhankelijk van den landmeter, die meestal als secretaris aan de commissie was toegevoegd en haar tevens tot adviseur strekte. En de adviezen, die hij gaf, waren zeer onvolledig, wat te begrij pen was, daar taxatie in loco, gezien zijn minimale bezoldi ging en afgaande op Toewater's beweringen, tot de onmo gelijkheden behoorde. Waren des landmeters inlichtingen tc onvolledig of ontbraken ze geheel, dan restte niet anders dan af te gaan op de inlichtingen van de eigenaren zelf be treffende de opbrengst van hun landerijen. Dat het kadastraal bureau ook in zijn tweede taak, de verzorging van de rechtszekerheid, te kort schoot, moge nog blijken uit het volgende. In de jaren 1860-1870 schijnen talrijke perceelen in Buitenzorg aan particulieren in eigen dom te zijn afgestaan, zonder dat daarvan bij het kadaster ooit iets bekend werd. Particuliere landmeters verrichtten de opnamen. Het gevolg was, dat de perceelen foutieve ver pondingsnummers kregen en de meetbrieven zelden met el kaar in overeenstemming waren. Niet alleen wist men weinig omtrent de perceelen, ook van de namen der eigenaren was weinig bekend, daar een naamlijst op het bureau ontbrak. De taak, die het Kadastraal bureau (in het algemeen de Gouvernements landmeter) had te vervullen bij de in- en overschrijving van vaste goederen bestond in het afgeven van de landmeterskennis en zoo noodig een meetbrief. Plet nut van de eerste werd problematiek geacht en het laatste document verloor veel van zijn waarde, doordat onderzoek ter plaatse meestal niet plaats vond en volstaan werd met het afgeven van een extract uit den ouden, meestal zeer ge- brekkigen meetbrief.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 33