161 Het is opvallend, dat, hoewel in de ordonnantie op de L eri O. van 1834 werd gesproken van meet- of belendingsbrie- ven en die naam reeds lang voordien gebruik werd voor kaarten of schetsen, opgemaakt bij de uitgifte van stukken grond, de landmetersinstructie van 1837 geen omschrijving van den meetbrief inhield. Wel gaf die instructie aan wat gemeten en gekaarteerd moest worden, doch omtrent het doel der aldus verkregen kaarten liet zij zich niet uit. Het was blijkbaar zoo vanzelfsprekend, dat tot de aller eerste taak van den landmeter het maken van meetbrieven behoorde, dat men eenvoudig een definitie vergat. In 1842 schijnt men de lacune bemerkt te hebben en werd daarom bij Stbl. no. 17 een model gegeven. Dat echter de metigen, bedoeld in art. 6 der instructie, geschiedden ten be hoeve van de opmaking van meetbrieven, blijkt uit art. 20, waar de in rekening te brengen salarissen werden vermeld, onder aanteekening, dat de kosten van het zegel voor den meetbrief daaronder begrepen waren. Een vergelijk van het bestaande kadaster met het toen malige Nederlandsche moest uitvallen ten voordeele van het laatste, al had dit ook zijn gebreken. Een kadastraal plan kende men in Indië niet, want dc kleine en onjuiste blokkaarten waren dien naam niet waar dig. Wel namen de meetbrieven ten deele de plaats van het plan in, doch dat neemt niet weg, dat daarnaast een over zichtskaart ten behoeve van een onderling verband der per- ceelen volstrekt noodzakelijk was geweest. Een perceelsgewijze legger of naamlijst, gelijk die in Hol land bestonden, waren niet aanwezig. Wel werd daarin ten deele voorzien door verpondingskohier en blokregister, doch niet was bijv. na te gaan welke perceelen aan één en den zelfden eigenaar toe behoorden, welke andere zakelijke rechten op een eigendomsperceel rustten, terwijl de blokre- gisters bovendien onjuist de grootte en afmnetingen der per ceelen aangaven en over de bebouwing en opbrengst zwegen. In 1867 meende men, dat de eenige manier om verbetering

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 34