162 in dien chaos te brengen zou zijn een kadastrale opname der geheele Residentie. Dit idee was niet nieuw, want reeds lang daarvoor waren voorstellen bij de Regeering ingediend om te komen tot een geheele reorganisatie van het Kadaster. Dit hield verband met de plannen, die men koesterde om trent de herziening van het overschrijvingsstelsel. Men wil de de betreffende bepalingen van het 15.W., die tot op dat tijdstip buiten werking waren gesteld, in de plaats doen treden van de ordonnantie van 1834. Bij die herziening was uiteraard het kadaster ook betrokken. De Residentie Batavia bevatte destijd =b 9000 perceelen en men meende, dat met de samenstelling van een behoor lijk kadaster „niet meer" dan 1.500.000 gemoeid zouden zijn. .Vis leiddraad voor de samenstelling dacht men zich de Fransche instructie, de Recueil nréthodique. Er valt op te wijzen, dat door Tocwater reeds de nadruk werd gelegd op het groote belang van een goede bijhouding en dat het destijds reeds een hartewensch van iederen landmeter was, dat de in- en overschrijving een onderdeel van het kadaster zou gaan uitmaken en de bewaring der hypotheekakten aan dien dienst zou worden opgedragen. Bovenstaande schets heeft in hoofdzaak betrekking op de kadastrale toestanden te Batavia en omstreken, doch hoe was het nu met het overige deel van Nederlandsch-Indië gesteld? Hoe komt het dat, wanneer de geschiedenis van het kadaster in Indië behandeld wordt, die van het bureau te Batavia zoo'n voorname plaats inneemt, terwijl aan de andere kantoren nauwelijks aandacht wordt besteed? Daar toe zijn meerdere gronden aan te voeren. Allereerst is Ba tavia de oudste en grootste stad in Indië en speelde de landmeetkunde tijdens de Oost-Indische Compagnie er reeds een belangrijke rol. Doch daarnaast zijn voornamelijk van Batavia de gegevens opgeteekend en zoodoende ook tot ons gekomen. Dat omtrent de toestanden, die op de andere kan toren heerschten, vrijwel niets naar buiten bleek en dat daarover geen klachten werden vernomen, was zeker niet

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 35