164 mondeling onderhoud werd op verlangen van den Landvoogd schriftelijk vastgelegd en het resultaat was een schrijven, gedateerd den 14en Juli 1873, waarin Motkc zijn zienswijze uiteen zette. Hoewel Motké zijn loopbaan begonnen was als landme ter van het Kadaster in Nederland, was hij toch in de eerste plaats dienaar van den fiscus. Passer en trekpen had hij n.l. daar te lande reeds verwisseld tegen aanslagbiljet en dwangbeval en als ambtenaar der belastingen was hij in Indischen dienst overgegaan. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat hij in zijn uitingen een zekere fiscale voor liefde aan den dag legde en in het kadaster in de eerste plaats een hulpmiddel zag om de belastingschroef te kun nen aandraaien. Die voorliefde bleek reeds uit den aanhef van zijn brief„Het nauw verband tusschen het kadaster en de belastingen op onroerende zaken noopte mij tot een on derzoek naar den toestand van het kadastrale bureau te Ba tavia en van het te Buitenzorg gevestigd onderdeel daarvan. Daarbij is mij gebleken, gelijk Uwe Excellentie trouwens reeds van andere zijde is bekend geworden, dat slechts van een zeer klein gedeelte der Residentie een gebrekkig kadas ter bestaatdat dit zelfs van een deel der stad en voorste den gemist wordt dat hetgeen bestaat met weinig orde wordt bewaard en dat tengevolge van dat alles vele per- ceelen en bijgebouwen in het geheel niet, andere niet be hoorlijk, in de verponding aangeslagen zijn". Met de voorstellen der commissie, die, alvorens tot reor ganisatie over te gaan, eerst nog een ander onderzoek noo- dig achtte, kon hij zich niet vereenigen. Naar zijn meening was alles zoo duidelijk, dat zulk een onderzoek hem vol komen overbodig voorkwam. Had men het toen wel ver richt, veel leed zou het Kadaster bespaard zijn gebleven. We kunnen dit Motké evenwel niet euvel duiden, aangezien een onderzoek door hem reeds was ingesteld en hij daarbij een kadaster had aangetroffen, dat door zijn onvolledigheid en onjuistheid eigenlijk geen kadaster was. Hij moest wel tot

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 37