166 vinding in andere diensttakken opgedaan, te dikwijls gezien heb, hoeveel verder men komt met praktisch gevormde ambtenaren, die het werk, waarvan hun de leiding opge dragen wordt, grondig kennen, dan wanneer dit geschieden moet door ambtenaren, die de praktijk nog moeten leeren". Mag in dit alles nog een zekere waarheid schuilen af gezien van de vooropstelling van het Hollandsche systeem dat hij om te veel geleerdheid te voorkomen en praktische kennis te verzekeren juist een landmeter prefereerde, be kend met het Hollandsche kadastrale werk, was niet on verdeeld vleiend voor het toenmalige kadaster in het moe derland. Bij het eigenlijke kadastreeringswerk bleef hij niet lang stilstaan. Gelijk we zagen, achtte hij een onderzoek door de landmeters naar hetgeen gedaan moest worden overbodig. Dat kon men, meende hij, met eenige practische kennis na een paar dagen wel weten! Met de reorganisatie van het kadaster zou begonnen worden te Batavia en na de onder vinding daar opgedaan, zou met de andere residenties een aanvang worden gemaakt. Motké zag de te overwinnen moeilijkheden zeer licht in: „Hoe het technische werk voor het nieuwe kadaster (of liever voor een eigenlijk kadaster, want het bestaande verdient deze naam niet) behoort te worden op touw gezet, is ook vrij eenvoudig. De Chef met een paar aan hem toe te voegen uitstekende landmeters, en een paar adjuncten, moeten beginnen met de triangulatie en met het vormen van sectiën; na hieromtrent met de Chefs Van de Geografische dienst en de topografische opnemin gen te zijn in overleg getreden". „Zijn zij hiermee zoover gevorderd, dat met de perceels gewijze opneming in elke sectie kan worden aangevangen (voor welken tijd door de bevoegde autoriteit dient te wor den bepaald, wat voor den fiscus en de eigendomsoverschrij vingen benoodigd is) dan moeten daartoe zooveel ploegen gevormd worden als de Chef onder zijn leiding kan aan het werk houden. Aan het hoofd van deze ploegen behoeven zelfs

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 39