hiertoe bekwaam ft ugfl] jp"_ 167 geen bijzonder ervaren landmeters te staan, daar hun werk vrij eenvoudig is. Jonge Infanterie officieren, die bij de ka dastrale opnemingen tijdelijk of definitief willen in dienst treden, zouden onder de leiding van een goeden Chef spoedig Het was alles wel zeer eenvoudig, zoo simpel, dat een jong infanterie officier, die weinig van landmeten af wist, hoofd van een meetploeg zou kunnen zijn. Datgene waar het op aan kwam plaatste de Inspecteur-generaal tus schen haakjes. Hij dacht dus behalve aan den fiscus toch ook nog aan de eigendomsoverschrijvingen, al komen deze in de tweede plaats. Hoe hij zich dat bepalen indacht en wie die bevoegde autoriteit was, over die bijkomstigheden liet hij zich niet uit, waardoor hij het cardinale punt van elke ka dastreering degradeerde tot een wissewasje. De richtlijnen, die Motké gaf voor de technische uitvoe ring waren letterlijk ontleend aan de oorspronkelijke Hol- landsche voorschriften, dus ook aan de Fransche, daar het Hollandsche Kadaster weer gebasseerd was op de „Recueil Méthodique des Lois, Décrets, Réglements, Instructions et Decisions sur le Cadastre de la France". Toch verloor hij naast de technische zijde ook niet de administratieve uit het oog al was hij daarover niet zoo uit voerig „Om nu in de residentie Batavia te beginnen moet men in de eerste plaats niet slechts een uitstekend Chef voor het technische werk, maar ook een uitmuntend Chef voor het kantoorwerk hebben. Want moet de Chef voor het technische werk zich hiermede dagelijks bemoeien, dan wordt hij te veel van zijn andere werk afgetrokken. De chef voor het kantoorwerk moet dus voor het opmaken van de kaarten en leggers zorgen niet alleen, maar ook en dit is van groot belang voor het verband tusschen het be staande en het nieuwe werk." De oude gegevens wilde Motké dus niet verwerpen, ja zelfs achtte hij het verband tusschen het oude kadaster en het nieuwe van groot belang. Had hij het bestaande eenvoudig genegeerd, dan had het

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 40