169 len bevoegd geacht, daar het Kadaster in Holland destijds onder Registratie en Domeinen ressorteerde. Als bewaarder prefereerde hij een goed bureau-ambte naar, die voldoende kennis van meetkunde en het vervaar digen van kaarten had, doch voor het overige geen ervaren landmeter behoefde te zijnDaaraan voegde hij toe„Een ijverig en werkzaam man en geduldig pluizer in oude pa pieren, behoort hij vooral te wezen, want zijn eerste voor name werk is zich met waar geduld aan het in orde brengen van een verwarde administratie en van een verward archief te zetten". Nogmaals, het is duidelijk, dat de adviseur de moeilijkhe den terdege gezien heeft. Zijn fout was, dat hij klakkeloos een kadastraal systeem overnam, zonder na te gaan, of het aansloot bij den hier te lande bestaanden toestand. En we zagen reeds, dat in zijn streven om de verponding op te voeren juist dat systeem hem aanlokte. De voorstellen van Motké zijn tenslotte grootendeels wer kelijkheid geworden. Echter de regeering wilde niet over een nacht ijs. Voor ze werden overgenomen, had eerst de Directeur van Binnenlandsch Bestuur, Mr. Levyssohn Nor man den Gouverneur-Generaal van consideratiën en advies te dienen, hetgeen geschiedde op den 6en September 1872. Nu was Mokte een ex-Kadasterman, en kon van hem als zoodanig behoorlijk advies verwacht worden. Levyssohn Norman, die uiteraard minder verstand van kadastrale zake:; gehad zal hebben hoewel blijkt, dat hij zich op de hoogte had gesteld van den inhoud der Recueil Méthodique deed weinig anders dan de suggesties van Motké overnemen. Hij stemde volkomen in met het voorstel van Motké om met Batavia te beginnen, want „het kan niet anders dan Batavia zijn, zoowel door de belangrijkheid der stad, als door de omstandigheid, dat daar de meeste vergoeding gevonden zal worden voor de te maken kosten door het hooger ren dement van het middel der verponding". Steeds beriep men zich op de hoogere opbrengst der

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 42