170 grondbelasting. Dat was ook van den Directeur van Binnen- landsch Bestuur een der sterkste troeven. Andere argumen ten schenen niet in aanmerking te komen om de instelling van een behoorlijk kadaster te steunen. Men leefde in de veronderstelling en misschien was het wel noodig dat, wilde men de tamelijk groote uitgaven aan een kadastree ring verbonden, goed praten, men had te speculeeren op een zeker winstbejag van de zijde der regeering. Op dat aambeeld hamerde hij herhaaldelijk. Zoo schreef hij o.m.„Het is duidelijk, dat een zoo kostbare onderne ming als eene kadastreering niet ondernomen wordt dan met een praktisch doel, zoodat de bestede sommen hare ren ten afwerpen, en zoo is dan ook in Frankrijk de perceelsge wijze kadastreering in het leven geroepen tot een beteren omslag der grondbelasting". De woorden „te veel geleerd heid" schenen op den Directeur indruk te hebben gemaakt, want ook z.i. waren de eischen, gesteld voor het landmeters examen bij S. 1866 No. 46 eischen, vrijwel overeenkomend met die, welke thans gesteld worden om benoemd te kun nen worden tot landmetersassistent overdreven theore tisch. Daarbij deed hij een beroep op de totstandkoming van het Fransche Kadaster, waar men in den aanvang geheel verstoken was van bruikbaar personeel en waar tenslotte toch gewerkt is op een wijze die z.i. uitstekend genoemd mocht worden. Zij oriëntatie was volkomen Fransch-FIol- landsch-kadastraal en de Recueil Méthodique kende hij vrij wel van buiten. Daarom kon hij ook schrijven „Het wijst zich dan ook als ware het vanzelf aan, dat men hiertoe een persoon moet ontbieden bij het Kadaster in Nederland werk zaam, en dan bij voorkeur den bekwaamste, die men daar vinden kan. Toch valt niet ontkennen, dat des Directeurs gedachten nog verder reikten, dan alleen het fiscale doel. Hij wees erop, dat in Frankrijk (Holland) verband werd gelegd tus- schen het fiscale kadaster en de openbare registers der vaste eigendommen, alsmede de rechten, welke men t.a.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 43