171 dier eigendommen kan uitoefenen en kwam tot de slotsom, dat dit verband niet behandeld was door de Commissie van 4 Mei 1871, die wel voorstellen had gedaan omtrent het opmaken, maar omtrent het bewaren, het bijhouden van het gemetene, zoowel als van de boeken of registers, in haar Rapport aan den Gouverneur-Generaal slechts de volgende twee zinsneden ten beste had gegeven„Zoodra voornoem de kaarten en registers (dat zijn blokregisters) gereed zijn, komt het Kadaster der hoofdplaats onder de rechtstreek- sche controle van den Ingenieur, Chef van het Kadaster der hoofdplaats". „Tijdig voor dit tijdstip, doet hij mitsdien voorstellen tot regeling van het plaatselijk personeel voor het kadastrale werk dier hoofdplaats, voor het bijhouden der registers enz". Groot was de aandacht, die de Commissie van 1871 aan het vraagstuk van het verband tusschen in- en over schrijving en het fiscale kadaster wijdde, niet. Voor haar waren belastingplichtige en belastingobject nummer een. Motké ging een stap verder met het aanwijzen van een be waarder en de Directeur van Binnenlandsch Bestuur had daar wel ooren naar, blijkens de volgende zinsnede uit diens advies„Het is evenwel duidelijk, dat men zich zoo mak kelijk niet van dit gewigtige onderdeel van dezen dienst kan afmaken en onverminderd alle nadere regeling op het stuk der in- en overschrijvingen en het hypotheekwezen moet terstond bij het Kadaster van Batavia naast den tech nicus, een bewaarder aangesteld worden, zooals de heer Motké zegt of aangeeft, een administratief ambtenaar, maar tevens genoeg ervaren in de landmeetkunde om met ken nis van zaken de registers te kunnen gebruiken". Men ziet, dat Levyssohn Norman hier niet verder ging dan Motké en eenvoudig diens denkbeelden overnam. x) Hier zij opgemerkt, dat in dien tijd ernstige plannen bestonden om het stelsel van I. en O. grondig te wijzigen en de tot nu buiten werking gestelde artikelen van het I.B.W. betreffende levering van onroerende goederen en vestiging van hypotheek de plaats te doen innemen van de overeenkomstige bepalingen der overschrij vingsordonnantie.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 44