177 de grens aangeeft, doch een grens, die tot afscheiding dient is moeilijk denkbaar. Nemen we nu aan, dat het in de be doeling lag de grensscheidingen op te nemen, dan moeten we concludeeren, dat het opnemen van cultuurgrenzen niet voorzat, aangezien anders niet gesproken had behoeven te worden van zichtbare grenzenimmers onzichtbare cultuur grenzen zijn er niet en zullen er toentertijde ook wel niet geweest zijn. Doch dan kan weer de vraag gesteld worden, als men de eigendomsgrenzen wilde opnemen, waarom alleen de zichtbare? De oplossing zou kunnen zijn, dat men zich geen duidelijke voorstelling had gevormd van hetgeen men wilde bereiken, evenwel kan het ook zijn, dat men zich slechts allerongelukkigst had uitgedrukt. Voor de laatste zienswijze is des te meer te zeggen, als we zien, hoe in 1875 de redactie van het overeenkomstige artikel 20 ineens ge heel gewijzigd was, terwijl de overige artikelen, hoewel in andere volgorde gegroepeerd, zoo goed als gelijk waren ge bleven. Tevens pleit voor de laatste opvatting de inhoud van art. 50 van de Instructie van 1874 „Rij het bestaan van verschil over de grens tusschen twee perceelen, tracht de landmeter de eigenaren tot minnelijke schikking te brengen." „Indien de daartoe aangewende pogingen vruchteloos blij ven, worden beide perceelen onder één nummer op de kaart gebracht en in het later te omschrijven aanwijzend tableau geboekt ten name van één der eigenaren consorten". Dat de eigenaren de grenzen hunner eigendommen moes ten aanwijzen werd niet met zooveel woorden gezegd. Toch moeten we die gevolgtrekking maken, want had me een zui ver ambtelijke vaststelling der grenzen bedoeld, dan zou van „verschil over de grens" geen sprake kunnen zijn geweest. Hoewel de bepalingen dus niet uitmunten door klaarheid, is het aan geen twijfel onderhevig, dat men in 1874 de eigen- domsgrengen wilde opnemen. Of dé landmeter daarbij alleen mocht opnemen op aanwijzing der eigenaren is zeer de vraag.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 50