179 bevolen vaste verzekering van driehoeks- of polygoonpun- ten. Wel heeft men een driehoeksmeting en polygoneering uitgevoerd, doch de punten werden slechts door tijdelijke merkteekens verzekerd, zoodat na gereedkoming der metin gen, de bijhouding moest plaats vinden door aanmeting aan gebouwen e.d. Hierboven werd reeds vermeld, dat het eenige artikel van de Instructie van 1874, dat niet ongewijzigd overging naar Stbl. 1875 No. 183, het beruchte artikel 20 was. Ook van dit Staatsblad kan worden aangenomen, dat Ingenieur Hiddink er den auctor intellectualis van is geweest. Wel was hij bij de totstandkoming reeds overleden, doch zijn opvolger, die eerst in April 1876 hier te lande voet aan wal zette, kan daarin geen werkzaam aandeel gehad hebben. De ongelukkige redactie had plaats gemaakt voor die van art. 50 van genoemd Staatsblad „Als afzonderlijke perceelen worden beschouwd die stuk ken grond, welke door dezelfde personen worden bezeten, of althans waarop dezelfde zakelijke rechten worden uitge oefend. Hoewel aan denzelfden persoon behoorende, worden even wel als afzonderlijke perceelen opgemeten, zoodanige ge deelten van het terrein, die bepaald zijn door vaste of natuurlijke scheidingen, of die een verschillenden cultuur toestand hebben, zoomede de gedeelten van wegen en wa teren, die een afzonderlijken naam dragen. Gedeelten van perceelen in verschillende sectiën gelegen, worden elk als afzonderlijk perceel beschouwd. Woningen van bamboe opgetrokken worden niet op de kaart gebracht". Met het eerste lid van dit artikel gaf men blijk te willen gaan in de richting van een rechtzekerheidskadaster. Echter deden de beide volgende leden veel van het goede te niet en kwam daarin het fiscale duiveltje en nog wel het Holland- sche, weer naar boven.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 52