180 Met eenigen goeden wil is het artikel dus wel te interpre teeren, hoewel bij grammaticale ontleding het geheel weer even gebrekkig was, als de inhoud van de overeenkomstige bepaling der oude instructie. Wat moet worden verstaan onder „door dezelfde personen worden bezeten" en wat on der „dezelfde zakelijke rechten". Dacht men hier aan het perceeel, dat omschreven was bij één gerechtelijke akte, het perceel waarvan één meetbrief was opgemaakt, dus de ju ridische eenheid? Wiemans meent van niet en zeg dien overeenkomstig: „Wij zien hier geen melding gemaakt van splitsing in perceelen naar de eenheid der gerechtelijke ak ten". En voorts: Deselfde zakelijke rechten is van bevoegde zijde verklaard te beteekenen eigendom bij veschillende akten verkregen, terwijl onder Eigendom, Recht van Erfpacht enz. verschillende zakelijke rechten zijn te verstaan. Inderdaad valt voor deze interpretatie iets te zeggen, doch dan zou één perceel grondstukken kunnen omvatten, die het onderwerp waren van meer dan één gerechtelijke akte. Het bewuste artikel is door Wiemans geducht onder de loupe genomen. Zoo stelt deze de vraag, wat onder bezit is te verstaandaar toe zou o.m. ook het Inlandsch bezitrecht kunnen vallen. Geen definitie werd gegeven van vaste of natuurlijke schei dingen, noch van cultuurtoestand, en ook werd niet aange geven, welke cultuurtoestanden onderscheiden dienden te worden. „In het algemeen", zegt Wiemans, 2) „heeft men, evenals in Nederland, het zich weinig druk gemaakt over de bezits- of eigendomsgrenzen, waar deze niet samenvielen of afweken van de zichbare afscheidingen of afsluitingen en zich niet afgevraagd, of de opgemeten heggen of paggers en slooten geplaatst of gegraven kunnen zijn met een ander doel, dan om een eigendomsgrens zichtbaar te maken". Het tweede lid dankte zijn ontstaan aan het feit, dat men steeds met één der beide oogen naar Holland gericht was. Welk nut had het deelen van het terrein op te nemen, die D F.G. WiemansHet Kadaster en de kadastrale wetgeving in Ne- derlandsch-Indië, Tijdschrift voor K. en L. jaargang 1905, blz. 37. 2) T.a.p. blz. 38.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 53