181 van elkaar gescheiden waren door een willekeurig terreins obstakel en tevens den grond te verdeelen naar den cultuur toestand? Voor een juiste verdeeling van de verponding was het niet noodig en de rechtszekerheid werd er hoogstens door geschaad. Kan het zijn, dat de belangen der opnemers, die immers behalve naar de uitgestrektheid ook naar het aantal der perceelen werden betaald, hier een woordje mee spraken? Ook Wiemans 1) laat zich in dien geest uit: „Ik kan ten aanzien van het Kadaster in Ned.-Indië de woorden van den heer Boer Hz. tot de mijne maken, waar hij de sa menstelling van het Kadaster in Nederland schetstMen kwam er toe eenvoudig zooveel perceelen te vormen, als maar mogelijk was, door behalve den plattegrond der ge bouwen alles op te meten, wat maar voor een perceelgrens kon doorgaan". Willen we ons niet laten verleiden tot der gelijke booze gedachten, dan blijft altijd nog als veront schuldiging over, dat bij het totstandkomen der bepalingen er plannen bestonden om de verponding om te zetten in een belasting ongeveer gelijk aan die, welke in Holland van de onroerende eigendommen werd geheven. In dat geval zou zich de behoefte aan verdeeling van den bodem in cul- tuurperceelen inderdaad hebben voorgedaan. De bepalingen van art. 50 van Instructie 1874 vinden we onveranderd terug in art. 56 van Stbl. 1875, dat wil dus zeggen, dat ook na 1875 de landmeter rekening had te hou den met de wenschen der eigenaren, nooit als rechter, wc! als vredestichter zou mogen optreden en bij een blijvend geschil de waarheid in het midden had te laten door middel van consortenboeking. Ingenieur Hiddink overleed reeds vóór het jaar, waarin hij arriveerde, ten einde was. Het zou twee jaar duren voor zijn opvolger, de Hollandsche landmeter F. Verstijnen, zijn plaats ging innemen. Inmiddels werd voortgegaan met de opmeting van Batavia. Toen dan ook Verstijnen in de Indi sche kadastrale wereld verscheen, was een groot deel der i) T.a.p. blz. 38.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 54