Ongetwijfeld zal het verschijnen van dit werkje van vele zijden toegejuicht worden, zoowel bij het onderwijs, waar men nu van een hinderlijke en overbodige foutenbron ver lost is (als de centesimale verdeeling tenminste op de mid delbare scholen toegestaan wordt) als door de vele technici, die in de laatste decennia de tiendeelige hoekinstrumenten hebben benut en leercn waardeeren. Helaas is de invoering van het centesimale stelsel bij het Indische kadaster nog niet aan de orde, zoodat we met een korte bespreking van de tafels zullen volstaan. Bij de samenstelling heeft men een drietal 7-decimaligo voor het nieuwe stelsel berekende tafels benut, die reeds 1800 verschenen zijn, en weer berusten op de onvolpre zen tafels van Adriaan Vlacq, die in 1628 te Gouda werden uitgegeven. Waarom de samensteller alleen voor de interpolatietafels fraaie en duidelijke staartcijfers gebruikt heeft, en voor de hoofdtafels onduidelijke ronde cijfers, is voor mij een open vraag. In de voorrede van de logarithmentafel van Pesch en Wij- denes wordt gewezen op het voordeel, dat het gebruik van staartcijfers heeft boven dat van ronde cijfers. Ook in het slotwoord van Gausz' logarithmentafels vinden we een der gelijke uitspraak. In ieder geval doen de tafels door het niet gebruiken van staartcijfers erg druk aan. Voor de negatieve wijzers wordt de Fransche notatie ge volgd 1.42163 0.42163 1 9.42163 (—10). Rehalve de gewone logarithmentafel en de log sin, log cos en log tg tafel, zijn ook de natuurlijke waarden van de goniometrische functies opgenomen. De algemeene toepas sing zou waarschijnlijk echter beter gediend zijn door de toevoeging van enkele hulptafeltjes. Bij het doorbladeren der tafels valt nog één der belang rijkste voordeelen van de centesimale hoekverdeeling op, n.l. het gemak der interpolatie, immers bij de nieuwe inter-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 56