ZONSWAARNEMING ZONDER AF! DEN TIJD. ÉZING VAN^y Bij de door het Kadaster gevolgde methode van zons- waarneming wordt aan de aflezing van den tijd een vrij aanzienlijke rol toebedeeld. De mantri, die welgemoed zijn standplaats verlaat, om zich voor een maand of langer te begraven in de rimboe, zal angstvallig zijn horloge met de laatst-zichtbare stationsklok gelijk zetten. Immers niet al tijd zal hij spoedig weer in de gelegenheid zijn, de regel matige gang van zijn uurwerk te contröleeren, aangezien de plaatselijke kampongtijd als vergelijkingsobject moeilijk in aanmerking kan komen. Een onverwachts stakend horloge zal dan ook voor den mantri niet veel minder dan een kadastrale ramp beteeke- nen, want met de aflezing van den tijd staat of valt voor hem de mogelijkheid tot het verrichten der vereischte zons- waarnemingen. Maar we willen aannemen, dat het horloge aan de ge stelde verwachtingen zal blijken te voldoen, terwijl ook de zon zich van haar goede kant laat kennen. De mantri zal nauwgezet het tijdstip der waarneming aflezen. Zelfs is de mogelijkheid niet gering, dat hij zich daarbij laat verleiden, meer aandacht aan den tijd te besteden dan aan de zuivere aanraking der zon aan de beide kruisdraden. En toch behoeft, rekening houdend met het eigenlijke doel der tijdaflezing de voldoende juiste bepaling van de de clinatie het tijdstip der waarneming feitelijk niet zoo zuiver bekend te zijn. Natuurlijk kan worden aangevoerd, dat slechts bij nauwkeurige tijdaflezingen, de bekende hoog- te-tijd-contröle van het kadasterformulier volledig tot haar recht zal komen. Aan deze controle wordt groote waarde ge hecht. Toch moet hierbij niet worden vergeten, dat het voor een pientere matri niet zoo heel moeilijk kan zijn, op het terrein zelf die controle te verrichten en desnoods uit de onderlinge hoogteverschillen der 4 waarnemingen, de bijbe- hoorende tijdintervallen te berekenen en in te vullen. Der- RlRL'.CT- m |,Tg19flAf|

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 6