190 Het Kadaster moest zich niet aanpassen hij de bestaande wetgeving, doch diende een copie te zijn van het Holland sche en daarnaar hadden zich alle wettelijke bepalingen t.a.v. onderwerpen, die zijdelings met het kadaster in ve band stonden, te regelen. Zijn kadaster-systeem was voor hem onherroepelijk gebonden aan het Hollandsche belas tingstelsel en de Hollandsche bepalingen t.a.v. de openbaar making. Zoo kwam hij ertoe het schattingswerk tot in de puntjes te behandelende eigendommen verdeelde hij in ge bouwd en ongebouwd en beide weer in klassen. Wat de opbrengst dier grondbelasting betrof, trok hij een parallel met de Hollandsche, gelijk ook Toewater deed. Een met die der residentie Batavia overeenkomende oppervlakte in Nederland bracht 10 maal zooveel op als bedoelde resi dentie, waar 300.000.aan verponding geofferd werd. Het kwam hem dan ook voor ,,dat ondanks de mindere waarde van den grond de kosten, die aan een goed kadaster besteed worden, ruim in een billijke regeling der grondbelasting zul len teruggevonden worden". Men ziet, de regeering kon tevreden en gerust zijn. Heel goed zag Verstijnen in, dat voor alles gezorgd moest worden voor een goede bijhouding: Zonder deugdelijke en volledige bijhouding, houdt een Kadaster spoedig op aan zijne roeping te beantwoorden, alle zekerheid of de gege vens, die van het Kadaster uitgaan vertrouwen verdienen is verloren en daardoor in de meeste gevallen onbruikbaar". Als een waarschuwend voorbeeld schetste hij de toestan den bij verschillende huitenlandsche kadasters, als die van Frankrijk en België, waar door de onvolledige bijhouding een vrijwel onbruikbaar kadaster was ontstaan. Zeer incon sequent deed hij daarbij voornamelijk een beroep op het grondcrediet, dat door een slechte bijhouding in zijn ont wikkeling gestoord zou worden. Gaan we na het ontwerp zelf, dan is een der eerste arti kelen, waarop we stuiten, art. 6:

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 10