191 „De detail of parcellaire meting, bestaat in het opmeten van al de grenzen der eigendommen, die der soorten van be bouwing, alle gebouwen, rivieren, wegen, vaarten enz. als mede palen en al wat verder tot het verkrijgen van vaste punten enz. noodig zal worden geoordeeld". Al zei hij niet duidelijk wat volgens hem onder perceelen was te verstaan, dat neemt niet weg, dat deze omschrijving verre de voorkeur verdiende boven die van 1874 en 1875. Al de grenzen der eigendommen dienden te worden op gemeten; dat was althans een stevig houvast. Hoe de land meter zou te weten komen, wat eigendomsgrenzen waren, daartoe gaf art. 9 den weg aan „De landmeter doet zich door belanghebbenden de gren zen der eigendommen nauwkeurig aanwijzen en stelt hun ne namen benevens de benaming der cultuur en andere bij zonderheden duidelijk in het veldwerk". Dit was al weer een vooruitgang vergeleken bij 1874 en 1875, want toen was daaromtrent niets gezegd, al had men die werkwijze, zooals boven is aangetoond, naar alle waar schijnlijkheid stilzwijgend aangenomen. 1 Verstijnen toonde hier, dat hij met de Indische toestanden nog niet volkomen op de hoogte was, ware dit wel het ge val geweest, dan had hij niet zoo optimistisch kunnen zijn om een artikel als het betrokkene in zijn ontwerp op te ne men. In de practijk is van die aanwijzing niet veel terecht gekomen, omdat vele eigenaren, of niet te bereiken waren, In een beschrijving van het Kadaster, zegt Van der Rest, die van 1897-1905 Hoofd van den dienst was, het volgende: „Hoewel niet direct voorgeschreven, was hel de bedoeling tijdens de meting in verband met de bestaande kadastrale bescheiden (meetbrieven, waarin de beschrijving der grenzen is opgenomen) en in overleg niet de belanghebbenden eene regeling der grenzen te doen plaats vinden. De eigenaardige toestanden in Itidië en de geringe waarde, die in den regel aan den grond wordt gehecht, waren vooral oorzaak, dat aan die zoozeer gewenschte grensregeling geen gevolg kon worden gegeven. Het streven naar overeenstemming tusschen de grenzen van de gevestigde zakelijke rechten, de bezitsgrenzen en bet kadastrale plan is daardoor verdaagt tot de eerstvolgende overgang dier rechten".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 11